Bernadette Szocs a pierdut la proba de simplu. Bernie rămâne la JO pentru proba pe echipe

Bernadette Szocs. Sursa foto: Facebook/COSR

Franța. Bernadette Szocs a fost învinsă la proba individuală de Sofia Polcanova. Austriaca s-a impus în patru seturi cu 10-12, 4-11, 11-13, 9-11. Bernie va evolua în următoarea partidă de pe 5 august împreună cu lotul feminin de tenis de masă.

Bernadette Szocs, meci greu în optimile de finală de la Jocurile Olimpice

Bernadette Szocs va continua la Jocurile Olimpice alături de lotul feminin al României care va debuta pe 5 august. Atmosfera i-a pus mari probleme sportivei noastre, patru meciuri s-au desfășurat simultan, în complexul Expo Porte de Versailles, unde Bernie a disputat meciul contra adversarei din Austria.

Unul dintre ele l-a avut în prim plan pe francezul Felix Lebrun susținut de peste 4.000 de compatrioți care s-au manifestat mai ceva ca pe un teren de fotbal. Cei 4.000 de spectatori au fost la un pas să dărâme tribunele improvizate.

B. Szocs. Sursa foto: Facebook/COSR

Un meci cu 4.000 de spectatori în tribune

Meciul francezului s-a desfășurat chiar lânga masa unde Bernadette Szocs încerca să obțină un loc în sferturile de finală la tenis de masă. Sofia Polcanova a fost o adversară extrem de dificilă pentru jucătoare noastră. Dintre toate confruntările directe, Bernie n-a câștigat nici una.

Austriaca a condus tot meciul și s-a impus în toate schimburile lungi, spre nemulțumirea sportivei noastre. Bernie a avut șanse în primul set, însă luciditatea adversarei a avut câștig de cauză. Sofia Polcanova a câștigat actul inaugural cu 12-10. Nici în al doilea set Bernadette Szocs nu și-a găsit ritmul, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă. Actul secund a fost adjudecat categori de Polcanova cu 4-11.

B. Szocs. Sursa foto: Facebook/ COSR

Bernadette Szocs și-a încheiat drumul în probele la simplu

Bernadette Szocs a sperat până un ultimul moment la o revenire spectaculoasă în setul trei, ultimul în care Bernie mai poate întoarce meciul. A fost cel mai bun set al sportivei noastre, dar nu a fost îndeajuns încât să se impună în fața adversarei. Cu o precizie de neamț, Polcanova a retezat orice șansă de revenire a jucătoarei noastre.

Vizibil într-o formă mai bună, austriaca a încheiat setul trei cu 13-11. Bernadette Szocs a cedat și ultimul set. Adversara și-a adjudecat și ultimul set cu 11-9, iar Bernie și-a încheiat drumul în probele de simplu.