Becali mai așteaptă cu sărbătoarea. FCSB-Rapid, 2-2

Liga Profesionistă de fotbal a stabilit programul meciurilor din etapele 27-29. Autor foto: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES, FCSB- Facebook

Gigi Becali trebuie să mai aștepte o etapă pentru a sărbători câștigarea campionatului, după ce echipa sa, FCSB, nu a reușit decât un egal cu giuleștenii.

FCSB-Rapid, 2-2

FCSB și Rapid au terminat la egalitate, cu scorul de 2-2, derby-ul rundei a cincea din play-off.

Meciul a fost urmărit de 45.000 de spectatori pe Arena Națională.

Golurile au fost marcate de Olaru (10) și Al. Băluță (57), respectiv Krasniqi (12) și Rrahmani (16).

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Chiricheș, Ngezana, Radunovic - Lixandru, Ad. Șut, Olaru - Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman Rezerve: M. Udrea, A. Vlad - Panțîru, Dawa, Haruț, Pandele, Antwi, M. Toma, Al. Băluță, Alhassan, Radaslavescu, D. Popa Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Hromada, Oaidă, Hasani - Krasniqi, Rrahmani, Petrila Rezerve: Drăghia - Onea, I. Cristea, Dr. Grigore, Bădescu, Emmers, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Papeau, Burmaz, Cepoi Antrenor: Bogdan Lobonț

Stadion: Arena Națională Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel). A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti). Asistent VAR: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea).

FCSB rămâne pe primul loc, cu 45 de puncte

FCSB și Rapid au început în forță meciul. Florinel Coman a deschis scorul după doar trei minute, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ulterior, Darius Olaru a marcat pentru 1-0, minutul 10.

Rapid a întors soarta primei reprize în doar patru minute. Krasniqi a egalat scorul, minutul 12, iar Rrahmani a punctat pentu 2-1, minutul 16.

Și Rapid a avut un gol anulat, în minutul 21, tot pentru ofsaid.

Alexandru Băluță a adus egalarea pentru FCSB, în minutul 57, din pasa lui Risto Radunovic.

FCSB a rămas tot pe primul loc în SuperLigă, cu 45 de puncte. Rapid se află pe locul 5, cu 29 de puncte.

După patru etape în play-off, FCSB are 44 de puncte, la 12 distanță de locul secund, Farul, și la 13 puncte de Universitatea Craiova, pe locul 3, care are însă un meci în minus.