Bundesliga. Bayern Munchen a umilit-o pe Mainz cu 8-1

Bundesliga. Bayern Munchen a umilit-o  pe Mainz cu 8-1 Bayern Munchen. Sursa foto: Facebook

Bayern Munchen a învins-o pe Mainz cu scorul de 8-1 în runda cu numărul 25 din Bundesliga. Rezultatul o apropie pe Bayern la șapte puncte de liderul Leverkusen.

Bayern Munchen a învins-o pe Mainz cu scorul de 8-1 în runda cu numărul 25 din Bundesliga. După 3-0 cu Lazio la mijlocul săptămânii, Bayern a surclasat-o pe Mainz, formație aflată pe locurile de retrogradare în Bundesliga.

Bayern Munchen a învins Mainz

Harry Kane a marcat din nou un hat-trick, ajungând la 30 de goluri în campionat în cele 25 de partide disputate. Goretzka cu o dublă, Muller, Musiala și Gnabry au semnat celelalte reușite pentru bavarezi, în timp ce Mainz a punctat prin Amiri. Kane mai are 9 meciuri la dispoziție să egaleze recordul de goluri într-un sezon din Bundesliga, deținut de Lewandowski, 41 de goluri, potrivit hotnews.

Manchester United a învins Everton

Echipa engleză Manchester United a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0, fornaţia Everton, într-un meci al etapei a 28-a din Premier League. Ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise din penalti. Echipa lui Erik ten Hag a reuşit să câştige partida cu Everton după două înfrângeri consecutive în campionat, într-un moment când infirmeria „diavolilor roşii” e plină, iar ten Hag nu se poate folosi de Hojhlund, Malacia, Martial, Lisandro Martinez, Mount, Shaw sau Maguire.

Mancunienii au primit penalti în minutul 10, după un fault al lui James Tarkowski la Alejandro Garnacho. A transformat Bruno Fernandes pentru 1-0 în minutul 12. Garnacho a mai obţinut un penalti, în minutul 34, după ce a fost faultat în careu de Ben Godfrey şi Marcus Rashford a majorat avantajul gazdelor în minutul 36, transformând lovitura de pedeapsă.

2-0 a fost şi scorul final, iar Manchester United este pe locul 6, cu 47 de puncte, în timp ce Everton e pe 16, cu 25 de puncte.