Dramatism la Mediaş! Gaz Metan a bătut Mainz la penalty-uri! Pleşca, eroul meciului! VIDEO

Calificare dramatică a echipei Gaz Metan Mediaş în play-off-ul Ligii Europa. Gaz Metan a reuşit să bată la penalty-uri formaţia germană Mainz. La finalul celor 120 de minute scorul a fost 1-1, ca şi în tur. Eroul lui Gaz Metan a fost portarul Pleşca, care a făcut un meci MAGNIFIC! La penaltyuri a fost 4-3 pentru Gaz Metan.

După 1-1 în deplasare, Gaz Metan a repetat scorul şi la Mediaş. La prima participare în cupele europene, Gaz Metan Mediaş s-a calificat în play-off-ul Europa League. Gaz Metan s-a apărat aproape pe întreaga durată a meciului, iar portarul Răzvan Pleşca a ţinut în viaţă echipa lui Cristi Pustai prin intervenţii FENOMENALE. Pleşca şi-a continuat recitalul şi la penalty-urile de departajare, parând două execuţii ale nemţilor. Scorul la penalty-uri a fost de 4-3 pentru Gaz Metan. "E cea mai mare performanţă din istoria fotbalului românesc. Când am intrat pe teren la Mainz, m-am rugat la Dumnezeu să nu luăm multe şi să nu ne facem de râs în această dublă manşă", a spus, la final, Pleşca. "Am intrat în cartea de istorie a oraşului Mediaş. Mă bucur enorm pentru această calificare", a spus şi Cristi Pustai, antrenorul Gazului.

Gaz Metan - Mainz 1-1 Marcatori: Bawab(62) / Riise (min. 31) Gaz Metan: Răzvan Pleşca, Jasmin Trtovac, Ionuţ Buzean, Taher Bawab, Akaki Khubutia, Ovidiu Hoban, Nicandro Breeveld, Florin Lazăr, Dan Roman, Cristian Todea, Žarko Marković Rezerve: Cosmin Vâtcă, Ciprian Petre, Alex Munteanu, Andrei Bozeşan, Alin Liţu, Florin Bratu, Radu Zaharia Antrenor: Cristi Pustai

Mainz: Christian Wetklo, Bo Svensson, Zdeněk Pospěch, Nikolce Noveski, Eugen Polanski, Anthony Ujah, Julian Baumgartlinger, Elkin Soto, Marcel Risse, Andreas Ivanschitz, Niko Bungert Rezerve: Heinz Müller, Marco Caligiuri, Sami Allagui, Jan Tilman Kirchhoff, Zoltan Stieber, Malik Fathi, Malik Fathi Antrenor: Thomas Tuchel

Arbitru la centru: Tamas Bognar (Ungaria)

min. 1: a început meciul min. 2: Ujah încearcă o foarfecă de la marginea careului mare al ardelenilor, dar procedeul e foarte pretenţios, mingea se duce pe lângă min. 4: ocazie pentru Gaz Metan; centrarea lui Hoban e prea înaltă pentru Roman min. 10: Gaz Metan practică un joc de aşteptare, dar cu defensiva departe de poarta lui Pleşca; oamenii lui Cristi Pustai încearcă să-şi surprindă advesarul pe contraatac min. 12: Bawab trece pe lângă mingea recentrată de Trtovac min. 14: meciul e întrerupt; Dan Roman este lovit min. 16: Lazăr a intervenit salvator la o pasă în spatele defenisivei ardelene min. 21: Gazul scapă dintr-o situaţie delicată; ocazie pentru Mainz min. 23: cartonaş galben: Baumgartlinger min. 31: gol Mainz; Riise şutează cu sete din interiorul careului ardelenilor, după o pasă care a făcut şah mat apărarea Gazului min. 33: Pleşca are o intervenţie senzaţională la şutul lui Ujah, scăpat singur spre poarta Gazului min. 38: Pleşca are două intervenţii decisive în aceeaşi fază, respingând două şuturi consecutive ale nemţilor min. 39: Mainz e din ce în ce mai periculoasă; echipa lui Pustai face din ce în ce mai greu faţă jocului; PAUZĂ

min. 46: schimbări la Gaz Metan: Liţu la Roman, Petre la Markovic min. 46: a început repriza secundă min. 46: Riise seamănă panică în careul ardelenilor, Todea intervine, iar arbitrul lasă jocul să continue min. 51: Riise şutează tare din afara careului mare al ardelenilor, dar Pleşca prinde min. 51: Gazul obţine un corner; min. 52: se joacă pe contre; Petre ratează un şut; pe contraatac, Mainz ratează prin Ujah, şutul său fiind scos cu greu de Pleşca; min. 52: urmează o nouă contră a ardelenilor şi Petre încheie cu şut o fază de toată frumuseţea min. 54: schimbare la Mainz, intră Allagui, iese Ujah min. 56: Mainz are din nou o ocazie importantă; Gazul scapă doar după ce asistentul ridică fanionul pentru un ofsaid la unul dintre jucătorii nemţi min. 60: Gazul beneficiază de o lovitură liberă din marginea careului; Buzean bate în zid... min. 61: corner pentru Gaz Metan; e din nou corner! min. 61: GOOOOOL GAZ METAN: al doilea corner consecutiv e bătut de acelaşi Petre, pe colţul scurt, iar Bawab reia superb în poartă!!! min. 64: schimbare la Mainz, intră Caligiuri, iese Ivanschitz min. 64: cartonaş galben Trtovac, pentru proteste min. 64: Mainz revine în atac; Gazul stă la pândă min. 67: ocazie pentru Mainz: Allagui a reluat pe lângă poartă, cu toată opoziţia apărătărilor ardeleni; Pleşca face o criză de nervi şi îşi ceartă fundaşii! min. 71: ocazie uluitoare a nemţilor: Caligiuri a reluat pe lângă, din poziţie excelentă, după o gafă în lanţ a apărării ardelene min. 75: apărarea Gazului gafează din nou; şansa e din nou de partea ardelenilor min. 78: o acţiune în doi dusă de Bawab şi Liţu se încheie cu şutul ultimului, dar mingea e prinsă fără mari emoţii de portarul oaspeţilor min. 79: Petre croşetează pe stânga, centrează, dar Bo Svensson respinge; pe contraatac Elkin Soto încearcă să-l lobeze pe Pleşca, dar mingea se duce peste poartă min. 80: Trtovac, care are un galben, e avertizat de centralul maghiar Tamas Bognar; doar verbal, după un fault dur min. 81: schimbare la Gaz Metan; intră Alex Muntean, iese Trtovac min. 82: ocazie mare pentru Gaz Metan: Muntean face o cursă de toată frumuseţea pe partea dreaptă, centrează, iar Liţu reia, contrat de un adversar, pe lângă min. 86: Alex Muntean are o nouă acţiune în viteză pe dreapta, care destabilizează apărarea nemţilor min. 87: corner pentru Mainz min. 89: Gazul se apără, Mainz atacă, dar fără orizont min. 89: Allagui şutează tare, corner pentru Mainz min. 90: două minute de prelungire min. 90+2: Pleşca are o intervenţie excelentă la capul lui Allagui

FINALUL CELOR 90 DE MINUTE URMEAZĂ PRELUNGIRI min. 91: a început prima repriză a prelungirilor min. 94: ocazie mare pentru Mainz; Riise şutează peste poartă din poziţie ideală min. 94: Alex Muntean, accidentat de mai bine de două minute, revine pe teren; Pustai nu mai are nicio schimbare; Muntean trage de el şi rămâne pe gazon min. 101: Pleşca are o nouă intervenţie salutară la pătrunderea pe dreapta a lui Riise! min. 102: Bawab şi Petre pleacă pe contraatac, dar nu fac mare lucru; doar risipă de efort! min. 105: Mainz domină jocul, Gazul se apără

PAUZĂ

min. 106: începe repriza a doua a prelungirilor min. 108: OCAZIE ULUITOARE LA POARTA LUI MAINZ: Pleşca reţine în doi timp un şut de la doar câţiva metri, după o centrare a nemţilor de pe partea stângă! min. 110: Muntean e prăbuşit pe gazon; tânărul jucător al Mediaşului, accidentat încă din prima repriză a prelungirilor, nu mai poate continua meciul; până la final, Gazul va evolua cu un om mai puţin pe teren... min. 111: cartonaş galben: Pleşca, pentru tragere de timp min. 112: Pleşca iese perfect pe o centrare într-o situaţie grea pentru Gaz Metan min. 113: Mainz forţează golul; Gazul se apără min. 114: Bawab e faultat de Polanski la un contraatac al Gazului min. 114: cartonaş galben Polanski min. 116: Mainz revine în atac; se joacă la o singură poartă, cea a lui Pleşca min. 117: Bawab a pierdut mingea undeva la 20 de metri de poarta Gazului, Caligiuri a interceptat şi a şutat de la marginea careului, dar Pleşca se întinde INCREDIBIL şi respinge!!! min. 118: Caligiuri şutează din nou peste poartă min. 118: Mainz asediază poarta lui Pleşca min. 119: Gazul încearcă un contraatac, dar nu mai are forţă... min. 119: Soto e accidentat; meciul e întrerupt min. 120: Gazul iese din defensivă; se aude fluierul arbitrului maghiar; Scor final după 120 de minute: GAZ METAN - MAINZ 1-1 - ardelenii lui Crsitian Pustai au făcut o partidă eroică! URMEAZĂ PENALTY-URILE DE DEPARTAJARE

PENALTY: primii care trag sunt nemţii de la Mainz 0-1: Polanski: 1-1: Fl. Lazăr 1-2: Slişkovici 2-2: Buzean 2-3: Riise 3-3: Petre Allagui trage, dar PLEŞCA apără!!!!!!!!!!!!! 3-3 LIŢU trage prost, apără portarul lui Mainz................ 3-3 bate Allagui, dar PLEŞCA scoate IN-CRE-DI-BIL!!!!!!!!!!!!! vine să bată Bawab penlatyul decisiv GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL  BAWAB!!! GAZUL E ÎN PLAY-OFF-UL EUROPA LEAGUE!!!

La prima aventură europeană din istorie, ardelenii au şansa să dea lovitura şi să îi elimine pe nemţi, după ce în urmă cu o săptămână au remizat la Mainz, scor 1-1.

Ieri, site-ul UEFA a dedicat un amplu material echipei din Mediaş. "Acum e momentul ca şi Gaz Metan să strălucească în lumina reflectoarelor europene. Egalul 1-1 de săptămâna trecută cu adversarii din Bundesliga a demonstrat că Gaz Metan s-a încălzit pentru Europa League", notează uefa.com.

În material este amintit şi conflictul pe care atacantul Eric de Oliveira, aflat în probe la Wolfsburg, îl are cu cei din conducerea medieşenilor. Antrenorul Cristi Pustai a atras atenţia că elevii săi trebuie să treacă peste înfrângerea suferită pe teren propriu, în ultima etapă de campionat, în faţa celor de la Dinamo (scor 0-5). "Atât am putut în acel meci. Am jucat slab şi pe un fond de oboseală. Trebuie să uităm cât mai repede de partida cu Dinamo, pentru că vine jocul cu Mainz. Măcar fizic trebuie să stăm mai bine", a spus Pustai, care nu-şi face mari iluzii pentru jocul cu germanii. Ioan Horoba, prietenos

Preşedintele Ioan Horoba socializa aseară cu omologii germani, la dineul oficial. "Nu e frumos să îi las singuri", ne-a transmis Horoba, telefonic, acompaniat de orchestra ansamblului folcloric care întreţinea atmosfera la petrecere. (Andrei Călin) <iframe src="http://www.youtube.com/embed/XTBlZOLXgDk" width="560" frameborder="0" height="349"></iframe>