FC Barcelona s-a chinuit în Cupa Spaniei cu o echipă de liga a 4-a. Catalanii au tremurat tot meciul Barcelona. Sursa foto: Instagram

Trupa lui Xavi s-a luptat pentru un rezultat bun cu o echipă din liga a patra. FC Barcelona a reușit să se impună în fața Barbastro cu scorul 3-2. Astfel, echipa s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

Barcelona a reușit o victorie la limită în fața lui Barbastro, scor final 3-2. După acest rezultat, catalanii  s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Spaniei. De asemenea, Real Madrid, Atletico și Alaves și-au asigurat locul în competiție.

Barcelona, victorie la limită în fața unei echipe de liga a patra

Echipa din liga a patra le-a provocat mari emoții catalanilor. Elevii lui  Xavi Hernandez audeschis scorul în minutul 18. Cel care a înscris primul a fost Fermin Lopez.

Barcelona s-a confruntat și cu o situație nedorită. Catalanilor le-a a fost anulat un gol în minutul 42. Acesta a înscris cu capul de Joao Felix, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid. Abia din minutul 51, elevii lui Hernandez au reușit să își dubleze avantajul. Jucătorul Raphinha a reușit să înscrie după centrarea lui Fort.

Hector Fort. Sursa foto: Instagram \ FC Barcelona

Echipa din liga a patra, parcurs lăudabil

Echipa de liga a patra le-a pus mari probleme catalanilor. Barbastro a reușit să se impună în minutul 60 prin De Mesa. Mai mult, jucătorii echipei de liga a patra au fost la un pas de a egala scorul prin Garcia, însă mingea a trecut pe lângă poartă. Totodată,  pentru Barcelona a fost dictat și un penalty, după ce Javito a atins mingea cu mâna în careu.

Scorul  a fost dus la 3-1 prin Lewandowski.  Echipa de liga a patra nu s-a lăsat mai prejos, reducând din nou din diferență, în prelungiri. Prat a transformat un penalty obținut după un faultul lui Lopez.

Raphinha. Sursa foto: Instagram

Prima confruntare dintre Barbastro - Barcelona

Confruntarea directă dintre cele două cluburi a fost prima din istorie. Cu toate că jucătorii Barcelonei se arătau încrezători înainte de meci, echipa de liga a patra a reușit să le ridice mari probleme. Barbastra le-a ținut piept catalanilor, aceștia având emoții pe întreg parcursul confruntării. Totodată, Barcelona venea după o altă victorie la limită cu Mallorca.