La Liga. Las Palmas - Barcelona, 1-2. Catalanii au făcut senzație pe teren

Barcelona. Sursa foto: Instagram

Barcelona a reușit să se impună cu scorul de 2-1 în fața celor de la Las Palmas. Disputa a făcut parte din etapa cu numărul 19 din La Liga. De asemenea, Athletic Bilbao a învins Sevilla, scor 2-0.

Barcelona a ieșit învingătoare în urma disputei cu cei de la Las Palmas. Conform clasamentului din La Liga, catalanii ocupă poziția a treia cu 41 de puncte. Barcelona se situează la șapte lungimi față de liderul Real Madrid.

La Liga. Barcelona, victorie importantă în fața celor de la Las Palmas

Gundogan a fost cel care a reușit să aducă victoria catalanilor în prelungiri. Cu toate acestea, în prima repriză, Barcelona a avut o prestație slabă,  jucătorii lui Xavi Hernandez, neavând niciun șut pe spațiul porții.  Mai mult, scorul din această partidă La Liga a fost deschis de Munir în minutul 12.

Ulterior, Barcelona a pus presiune la poarta adversă în a doua repriză. Cel care a reușit să ducă partida la egalitate a fost Ferran Torres, în minutul 55.

În minutul 90+1, Gubdogan a fost faultat în careu. Astfel, arbitrul a dictat un penalty. Jucătorul a înscris apoi golul care a adus victoria. Acesta a reușit să marcheze de la 11 metri. Vitor Roque, considerat noul star al Barcelonei a ratat la finalul partidei.

Barcelona-Las Palmas. Sursa foto: Instagram

Accidentare gravă în cazul lui Joao Cancelo

În timpul disputei dintre Barcelona și Las Palmas, fundașul portughez  Joao Cancelo s-a lovit la genunchiul stâng. Acesta s-a accidentat în minutul 6, după un duel cu Perrone.

Jucătorul de 29 de ani a încercat să continue meciul, însă nu a mai rezistat pe teren. În minutul 10 acesta a fost schimbat cu Andreas Christensen. Portughezul a fost scos pe brațe de colegii săi.

După incident, Cancelo intră pe lista lungă a jucătorilor accidentați ai formației catalane. Printre cei incluși pe aceasta se numără Marc-Andre ter Stegen, Gavi, Pedri, Marcos Alonso și Inigo Martinez.

Fc Barcelona. Sursa foto: Instagram

La Liga. Athletic Bilbao a învins Sevilla

Athletic Bilbao a reușit să se impună în fața Sevillei.Oaspeții au deschis scorul în minutul 30 prin Ruiz de Galarreta. În urma centrării din partea stângă, Mikel Vesga a intervenit cu o lovitura de cap.

Athletic Bilbao a ajuns astfel la 3 victorii consecutive în La Liga. Echipa are speranțe că va încheia etapa cu loc de Liga Campionilor. Sevilla se poziționează pe 16, încercând să evite retrogradarea.