Al-Taee – Al Nassr 0-2. Echipa lui Mirel Rădoi nu l-a putut învinge pe Cristiano Ronaldo Sursa foto: arhiva EVZ

Al-Taee a pierdut meciul cu Al Nassr, scor 2-0, în etapa a 27-a a campionatului din Arabia Saudită. Cristiano Ronaldo a reușit să aducă încă o victorie și să bată echipa lui Mirel Rădoi.

Al-Taee, antrenată de Mirel Rădoi, a pierdut meciul cu echipa lui Cristiano Ronaldo, Al Nassr, scor 2-0, în etapa a 27-a a campionatului din Arabia Saudită. Portughezul a deschis scorul din penalti în minutul 52, iar brazilianul Anderson Talisca a dublat avantajul oaspeților în minutul 81.

Dacă Al-Taee ocupă locul al șaptelea în clasament, fără obiectiv în acest final de sezon, Al Nassr are șanse să pună mâna pe marele titlu. Aflată pe poziția secundă cu 60 de puncte, Al Nassr s-a apropiat la doar trei puncte de liderul Al-Ittihad, după remiza acestora pe terenul lui Al Hilal, cu trei etape înaintea finalului de sezon, potrivit Hotnews.

Înfrângere rușinoasă pentru Mirel Rădoi

Deși a reușit să obțină șapte victorii, patru egaluri și trei înfrângeri în cele 14 meciuri jucate până acum, golaverajul fiind 27-23, echipa lui Mirel Rădoi a pierdut și în fața ultimei clasate din Arabia Saudită, după ce avea un avantaj de 3-0.

În minutul 45+3, chiar înainte de pauză, Lopez a marcat un gol, aducând scorul la 1-3 și reducând din diferență pentru gazde. În a doua repriză, Al-Taee a fost depășită de adversarii lor, care au reușit să înscrie mai multe goluri și să transforme eșecul într-o victorie neașteptată.

Yousef Al Shammari a marcat în minutul 52, Roa în minutul 87, iar Lopez a înscris dintr-un penalty în minutul 90+11, stabilind scorul final la 4-3 în favoarea gazdelor.

În minutul de prelungire, echipa Al-Batin a marcat golul decisiv, aducând scorul la 4-3 și declanșând o adevărată nebunie în tribune, inclusiv în zona destinată femeilor. Pe margine, antrenorul croat Zdravko Logarušić a sărbătorit cu entuziasm victoria spectaculoasă a echipei sale. Echipa Al-Batin ocupă ultima poziție în clasamentul din Arabia Saudită, fiind pe locul 16 din 16.

După meci, Mirel Rădoi a recunoscut că echipa sa a fost mult prea relaxată și că își asumă înfrângerea „Eu și jucătorii purtăm vina pentru înfrângere, din cauza relaxării pe care am avut-o”.