Liga Campionilor. FCSB - Maccabi Tel Aviv, 1-1. Campioana României, doar un egal. Încep problemele la roș-albaștri FCSB-Macabi Haifa. Sursa foto: Facebook/ FCSB

FCSB a remizat, marți, pe teren propriu, scor 1-1, cu Maccabi Tel Aviv. Jocul a contat pentru prima manșă a turului al 2-lea preliminar al Ligii Campionilor. După o primă repriză fără goluri, oaspeții au deschis scorul prin Biton (71), gazdele au egalat la scurt timp, datorită lui Dawa (75).

Jocul retur, în care se va decide calificare, se va juca la Budapesta, miercurea viitoare.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Lixandru, Șut - Ștefănescu, Olaru, Băluță - D. Popa Rezerve: A. Vlad - Panțîru, Haruț, Miculescu, Kiki, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe Antrenor: Elias Charalambous

Maccabi Tel Aviv: Mashpati - A. Cohen, Shlomo, Nachmias, Asante, Davidzada - Do. Peretz, Van Overeem, Kanichowsky - Zahavi, Addo Rezerve: Melika, Biton, Malede, Hozez, Niddam, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Lin, Cordoba, Bitton Antrenor: Zarko Lazetic

România. FCSB joacă prima manșă din turul doi al Ligii Campionilor. Meciul a început de la ora 20:30 și se joacă pe stadionul Steaua.

FCSB - Maccabi Tel Aviv, dispută prima manșă din turul doi al Ligii Campionilor

Aproximativ 18.000 de suporteri au venit să-și încurajeze favoriții. Prima ocazie notabilă a meciului a venit în minutul 8. Zahavi, vedeta oaspeților a fost la un pas să deschidă scorul, însă șutul expediat din afara suprafeței de pedeapsă a trecut pe lângă poartă.

FCSB a replicat în minutul 16 prin șutul lui Băluță, însă portarul adversarilor s-a aflat la post. Aproximativ 500 de suporteri israelieni au venit la București să-și susțină favoriții. Organizatorii nu și-au asumat niciun risc, jandarmeria a controlat fiecare mașină în parte.

FCSB

FCSB. Sursă foto. Facebook/FCSB

Măsuri de siguranță sporite

Nici Vali Badea și nici Sorin Paraschiv nu au scăpat de vigilența jandarmilor. Suporterii israelieni au ajuns la meci cu două ore înaintea orei de începere. Stewarzii i-au controlat la sânge, o femeia a fost verificată și în păr. FCSB joacă din nou pe arena din Ghencea.

Fanii roș-albaștrii au cumpărat peste 24.000 de bilete. La capitolul lot, echipa lui Gigi Becali este ceva mai valoroasă. Potrivit Transfermarkt, FCSB are un lot evaluat la 32,30 milioane de euro, în timp ce adversarii de la Haifa sunt cotați la puțin peste 23 de milioane de euro, potrivit GSP.