Ucraina, prima adversară a României la Euro 2024, învinsă de Polonia. Anglia a pierdut acasă Fotbal. Sursa foto: dreamstime.com

Ucraina, prima adversară a României la EURO 2024, a fost învinsă de Polonia cu scorul de 3-1, la Varşovia, în penultimul lor test înaintea Campionatului European din Germania care are loc în perioada 14 iunie-14 iulie.

Ucraina, prima adversară a României la EURO 2024, învinsă de Polonia

Așadar, echipa naţională a Ucrainei, a luat bătaie în deplasare, vineri seara, scor 1-3, cu Polonia. Polonia, cu Lewandowski pe banca de rezerve, a condus cu 3-0 la pauză în amicalul de la Varşovia.

Echipa din Ucraina, care l-a avut şi pe Tsygankov, pe bancă, a redus din diferenţă prin Dovbyk.  Polonia s-a impus cu 3-1.

Toate golurile s-au marcat în prima repriză, polonezii înscriind de trei ori în primele 30 de minute, prin Sebastian Walukiewicz (11), Piotr Zielinski (16) şi Taras Romanczuk (30).

Golul de onoare al echipei antrenate de Serghei Rebrov a fost semnat de Artem Dovbik (41), golgheterul ligii spaniole.

Ucraina - Polonia

Ucraina a scos pe teren următoarea echipă:

Gheorghi Buşcean - Oleksandr Timcik, Valeri Bondar, Maksim Talovierov, Vitali Mikolenko (Oleksandr Zincenko, 46) - Andri Iarmolenko (Viktor Ţîgankov, 70), Ruslan Malinovski (Bogdan Mihailicenko, 70), Serhi Sidorciuk, Oleksandr Zubkov (Mihailo Mudrik, 70) - Gheorghi Sudakov (Mikola Şaparenko, 81) - Artem Dovbik (Vladislav Vanat, 70).

Atacantul Arkadiusz Milik (Juventus) s-a accidentat după doar două minute de joc şi a devenit incert pentru turneul final din Germania. Polonia va juca ultimul meci amical contra Turciei, luni, în timp ce Ucraina va înfrunta Republica Moldova, marţi, la Chişinău.

România şi Ucraina fac parte din Grupa E la EURO 2024, alături de Belgia şi Slovacia, urmând să joace primul meci din grupă, pe 17 iunie, la Munchen. De asemenea, Polonia va evolua în Grupa D, alături de Franţa, Olanda şi Austria.

Londra a pierdut acasă cu Irlanda

Anglia a pierdut vineri cu 1-0 împotriva Islandei în ultimul meci de pregătire de la Euro 2024 de la Wembley. Golul lui Jon Dagur Thorsteinsson din prima repriză le-a oferit scandinavilor o victorie meritată.

Mai exact, la Londra, islandezii au deschis scorul încă din minutul 12, prin Thorsteinsson, iar elevii lui Gareth Southgate, cu Kane, Foden şi Palmer printre titulari, nu au reuşit să egaleze, cedând la limită.

Căpitanul Angliei Harry Kane a ratat o șansă de aur în minutul 28, când a respins centrarea lui Cole Palmer de la șase metri.

Rezultate înregistrate în meciurile amicale de vineri:

• Cehia – Malta 7-1 (Barak 6 penalti, Chytil 44. 57, D. Jurasek 48, Lingr 71, M. Jurasek 85, Cerny 89 / P. Mbong 59);
  • Armenia – Kazahstan 2-1 (Marochkin 4 autogol, Bichakhchyan 58 / Islamkhan 90+6 penalti);
  • Belarus – Rusia 0-4 (Oblyakov 8, Tyukavin 20, Chalov 63, 69);
  • Albania – Azerbaidjan 3-1 (Bajrami 11, Manaj 81, Laci 87 / Gurbanli 90);
  • România – Liechtenstein 0-0;
  • Scoţia – Finlanda 2-2 (Hoskonen 54 autogol, Shankland 58 / Kallman 72, Antman 85 penalti);
  • Germania – Grecia 2-1 (Havertz 56, Gross 89 / Masouras 33)
  • Polonia – Ucraina 3-1 (Walukiewicz 11, Zielinski 16, Romanczuk 30 / Dovbyk 41);