Turcia, spaima cardiacilor

Otomanii s-au calificat în semifinalele Europenelor, eliminând aseară Croaţia, în urma unui meci dramatic încheiat la penalty-uri. Turcia este cea de-a doua semifinalistă de la Euro după ce a învins aseară reprezentativa Croaţiei în urma executării loviturilor de departajare, scor 3-1. Echipa lui Fatih Terim se va duela pentru un loc în finală cu Germania, meciul fiind programat miercuri, la Basel. Partida n-a fost una extrem de spectaculoasă şi bogată în faze de poartă, astfel că după disputarea celor 90 de minute scorul era alb, 0-0. În prelungiri turcii au revenit în mod incredibil, după ce Klasnici marcase în ultimul minut al timpului suplimentar.

La ultima fază de joc, Semih Şenturk a reuşit să egaleze, trimiţând meciul la penalty-uri. Croaţii au cedat psihic, transformând doar prin Srna, în timp ce Modrici, Rakitici şi Petrici au ratat şi au semnat sentinţa naţionalei lui Slaven Bilici. Pentru otomani au marcat A. Turan, Şenturk şi Hamit Altintop. > În minutul 19 al întâlnirii, atacantul croat Ivica Olici a ratat una dintre cele mai mari ocazii ale Campionatului European. Modrici a pătruns pe partea dreaptă şi a pasat perfect la firul ierbii, lăsându-l pe Olici cu poarta goală, însă acesta a trimis în bara transversală. Acelaşi Olici a reuşit să marcheze în minutul 62, însă golul a fost anulat corect, pe motiv de ofsaid. > Fatih Terim, selecţionerul Turciei, nu a putut conta în alcătuirea formulei de start pe serviciile a şase oameni de bază, din cauza numeroaselor accidentă ri şi suspendări. Volkan, Emre, Servet Cetin, Emre Gungor şi Mehmet Aurelio n-au putut evolua aseară, în timp ce Semih Şenturk a jucat doar în ultima parte a întâlnirii. De cealaltă parte, Slaven Bilici a avut la dispoziţie cel mai bun „unsprezece“. > Duelul dintre croaţi şi turci a stârnit interesul personalităţilor politice din cele două ţări. Ivo Sanader, premierul Croaţiei, şi Recep Tayyip Erdogan, omologul său turc, au fost prezenţi în tribuna oficială a stadionului „Ernst Happel“ din Viena. Meciul din stradă

> Suporterii croaţi au invadat Viena ieri după-amiază, aproximativ 10.000 de susţinători ai selecţionatei lui Slaven Bilici adunându-se în centrul capitalei austriece. Printre ei s-au strecurat şi câteva grupuri de fani turci, iar incidentele n-au întârziat să apară. Suporterii celor două echipe s-au încăierat, iar poliţia a fost nevoită să folosească gaze lacrimogene pentru a-i despărţi pe bătăuşi, dar nimeni n-a fost arestat.

EURO 2008 Sferturi de finală

CROAŢIA - TURCIA . . . . . . . . . . . . 1-1 (1-3 după penalty-uri) Marcatori: Klasnici (119) / Şenturk (120+2)

CROAŢIA: Pletikosa - Corluka, R. Kovaci, Simunici, Pranjici - Srna, Modrici, N. Kovaci, Rakitici - Kranjcar (65, M. Petrici), Olici (97, Klasnici). Antrenor: Slaven Bilici TURCIA: Ruştu - Hamit Altintop, Gökan, Emre Aşik, Balta - Topal (76, Şenturk) - Sabri, Tuncay, Arda Turan - K. Kazim (61, Boral), Nihat (117, Karadeniz). Antrenor: Fatih Terim Stadion: „Ernst Happel“ - Viena (Austria); Spectatori: 51.428; Arbitri: R. Rosetti - A. Griselli, P. Calcagno (toţi din Italia)

Evz.ro vă invită să participaţi pe durata turneului la concursul "Ghiceşte cu EVZ scorul zilei!", prin care puteţi câştiga un tricou-replică al echipei de fotbal a României sau un bax de bere. Citiţi şi: Turcia, calificare la penalty-uri Naţionala, după chipul lui Piţurcă Drama portugheză văzută de lângă teren Ghennadi Litovcenko: „În ’88 am pierdut psihic cu Olanda, ca şi România acum“