Norvegia este din nou campioană europeană la handbal feminin

Norvegia şi-a apărat cu succes titlul continental, învingând azi, la Herning, în finala Campionatului European de handbal feminin, echipa Suediei, scor 25-20 (10-11).

Campioanele olimpice de la Beijing nu au avut un meci uşor cu suedezele, care în semifinale au învins România, şi după o repriză erau conduse la un gol. După pauză însă, experienţa şi omogenitatea echipei norvegiene, dar şi golurile marcate de Hammerseng şi Loke (câte cinci) au făcut diferenţa.

Norvegia s-a impus cu scorul de 25-20 şi a câştigat cel de-al cincilea titlu european din istorie. Suedia rămâne însă cu o victorie în faţa Norvegiei la acest turneu final, obţinută în grupe, singurul eşec suferit de campioanele europene.

În finala mică, disputată tot azi, România a învins Danemarca, cu 16-15 (9-7), adjudecându-şi medaliile de bronz.