FC Viitorul a câștigat TITLUL din LIGA I. „Regele”, campion pentru prima dată ca antrenor. Gigi Becali. „Noi suntem campioni, o să vedeți”

Bucurie la Ovidiu, în lotul Viitorului
Autor: | | 14 Comentarii | 6138 Vizualizari

FC Viitorul a devenit, sâmbătă seara, noua campioană a României, după succesul obținut pe teren propriu, scor 1-0, în partida cu CFR Cluj. În celelalte două meciuri din play-off, FCSB s-a impus în fața Craiovei (3-0), iar Dinamo a remizat cu Astra (1-1).

Eveniment istoric în fotbalul românesc, după ce, FC Viitorul, echipa antrenată și patronată de Gică Hagi, a câștigat, sâmbătă, campionatul intern. Dobrogenii au triumfat în Liga I, după ce, sâmbătă, s-a impus pe teren propriu în confruntarea cu CFR Cluj, scor 1-0, datorită unui gol marcat de Gabi Iancu, în minutul 65, din penalty. Gazdele nu au avut o misiune ușoară, pentru că ardelenii au jucat foarte bine în prima repriză, au ratat ocazia de-a deschide scorul prin Omrani, atacant care a fost blocat de Rîmniceanu și în prima repriză, și în cea de-a doua. Viitorul a jucat cu trac și a lovit după ce Larie, jucător ce va evolua la FCSB, l-a faultat în careu pe Coman. Este primul titlu de campion câștigat de Gică Hagi din postura de antrenor. „Regele” a mai pregătit echipele Bursaspor, Galatasaray, Poli Timișoara și Steaua și, din 2009, s-a dedicat proiectului Academiei.

Tot în etapa a 10-a a play-off-ului, FCSB s-a impus pe teren propriu în fața celor de la CS „U” Craiova, scor 3-0, goluri marcate de Denis Alibec 18 și 42 și Jakolis 44. La final, Gigi Becali a anunțat că va merge la TAS pentru a contesta câștigătoarea titlului. „Noi suntem campioni, o să vedeți. Mergem la TAS. Nu vreau să mă cert cu Hagi, e nașul meu și îl felicit, dar noi avem dreptate”, a spus Gigi Becali. Începând de vineri, oficialii FCSB au susținut că, în caz de egalitate, „roș-albaștrii” trebuie să fie campioni. Discuția a pornit de la faptul că, oamenii lui Gigi Becali sunt avantajați, în fața Viitorului, ținând cont și de rezultatele sezonului regulat (3-1 și 2-0, 1-3 și 1-1 în play-off). Oficialii LPF spun, însă, că rezultatele luate în considerare, conform regulamentului, sunt cele din paly-off.

În Ștefan cel Mare, Dinamo a remizat, acasă, cu Astra, scor 1-1. Pentru gazde a marcat Adam Nemec (40), pentru oaspeți a punctat Alexandru Ioniță (32). Clasamentul paly-off-ului arată astfel: 1. FC Viitorul (44), 2. FCSB (44), 3. Dinamo (40), 4. CFR Cluj (33), 5. CS „U” Craiova (31), 6. Astra (27).

FC Viitorul - CFR Cluj 1-0 G. Iancu (65 - penalty) Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Țîru, Boli, Ganea - N. Roșu, Mladen, Casap - Chițu, Țucudean, Morar

CFR Cluj: Vîtcă - Rus, Larie, Horj, Peteleu - A. Mureșan, Deac - Sârbu, Păun, Nouvier - Omrani

FCSB  - CS „U” Craiova 3-0 Alibec (18 și 42), Jakolis (44) FCSB: Niță  - Enache, Bălaşa, Moke, Momcilovic - Pintilii, Boldrin - Jakolis, Tănase, De Amorim - Alibec

CS „U” Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelici, Barthe, Briceag - Mateiu, Screciu, Zlatinski - Băluță, A. Ivan, Bancu