Pentru Simona Halep, semne bune anul are

Tenismena din Constanța își va păstra poziția de lideră a tenisului mondial, dacă va trece, astăzi, de chinezoaica Ying-Ying Duan. Astfel, românca va fi cap de serie la Australian Open

Simona Halep a început cu o victorie anul 2018, după ce a trecut de americanca Nicole Gibbs (locul 110 WTA), în primul tur al turneului de la Shenzhen, scor 6-4, 6-1.

Halep, victorie în singura întâlnire cu Duan

Astăzi, lidera ierarhiei mondiale o va întâlni în turul al 2-lea pe chinezoaica Ying-Ying Duan, ocupanta poziției 91 WTA. Cele două jucătoare s-au mai aflat o singură dată față în față, anul trecut, la Eastbourne (Marea Britanie), acolo unde Simona s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Partida are o miză dublă pentru Halep. O victorie nu numai că i-ar permite să joace în sferturile de finală, dar i-ar securiza și prima poziție în clasamentul mondial, până la debutul Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului. În acest caz, Simona va fi și cap de serie la Melbourne.

Muguruza, probleme fizice

Deocamdată, cea mai bună jucătoare de tenis din România a scăpat de presiunea pusă de Garbine Muguruza (locul 2 WTA). Tenismena din Spania a fost nevoită să se retragă de la turneul găzduit de Brisbane (Australia).

În timpul partidei cu Aleksandra Krunici (Serbia, 53 WTA), Muguruza a resimțit crampe musculare și a declarat forfait, după ce se impusese în primul set cu 7-5, îl pierduse pe ce de-al doilea cu 6-7(3) și conducea cu 2-1 în decisiv.

Sorana, eliminată la Brisbane

În acest moment, Halep totalizează 6175 de puncte, iar Muguruza are 6135. Altfel tot la Brisbane,

Sorana Cîrstea (37 WTA) a fost eliminată, ieri, în turul al 2-lea, după ce a pierdut categoric întâlnirea cu letona Anastasija Sevastova (locul 16 WTA), scor 2-6, 1-6. Sorana a primit un cec în valoare de 12.477 de dolari și 55 de puncte WTA.