Simona Halep a revenit în lumea bună a Wimbledonului

Românca s-a calificat, ieri, în „sferturile” turneului londonez, datorită succesului obținut în fața americancei Madison Keys, scor 6-7(5), 6-4, 6-3

Simona Halep continuă să demonstreze că și-a revenit, după o primă jumătate de an nereușită.

Românca, locul 5 WTA, s-a calificat, ieri, în „sferturile” turneului de la Wimbledon, grație unui succes obținut în fața americancei Madison Keys (locul 9 WTA), scor 6-7(5), 6-4, 6-3, după o oră și 38 de minute.

A pierdut primul set în tie-break

Sportivei „tricolore” nu i-a fost ușor în fața unei adversare care a returnat puternic și precis multe dintre serviciile primite. Simona a avut 5-4 în primul set și minge pentru 6-4, dar a ratat. S-a ajuns la tie-break, acolo unde Madison s-a impus cu 7-5. Startul actului al doilea a fost nefast pentru Halep, care s-a văzut condusă cu 0-2. Însă, românca a ajuns la 3-2 și s-a impus cu 6-4. În decisiv, americanca a acuzat o accidentare și a făcut multe greșeli neforțate, pierzând cu 3-6. Astfel, cea mai bună „rachetă” a țării ajunge în sferturile de finală ale Wimbledonului. În această fază va da peste Angelique Kerber (locul 4 WTA). Nemțoaica a eliminat-o în „optimi” pe japoneza Misaki Doi (49 WTA), scor 6-3, 6-1.

„A fost un meci foarte dur, dar mă așteptam la o asemenea partidă, pentru că o știu pe Keys foarte bine. E o jucătoare foarte solidă, cu un serviciu greu de returnat”, a spus Halep la final.

Semifinală în 2014

Simona va lupta pentru o calificare în semifinalele turneului londonez, acolo unde a mai ajuns în urmă cu doi ani și a fost eliminată de canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-7, 2-6. A fost cea mai bună performanță reușită de sportiva constănțeancă la Wimbledon.