RUGBY. România a pierdut FINALA cu Georgia și a încheiat pe locul secund în Cupa Europeană a Națiunilor

Naționala de rugby a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de reprezentativa Georgiei, scor 9-38, și a terminat pe locul al doilea în Cupa Europeană a Națiunilor.

Georgia a câștigat, sâmbătă, pe teren propriu, partida cu România, scor 38-9 (19-9), ce a contat pentru finala Cupei Europene a Națiunilor. Gruzinii și-au adjudecat trofeul după acest succes, în timp ce „stejarii” au încheiat sezonul pe locul al doilea în clasament. Pentru România a punctat Florin Vlaicu, cel care a reușit trei lovituri de penalitate. Pentru georgieni au marcat Peikrişvili - 2 eseuri, Kvirikaşvili - 3 transformări, Todua, Pruidze, Nemsadze şi Bregvadze, toţi câte un eseu, şi Malaghuradze - o transformare.