Grecia - România, 0-1. „Tricolorii” au obținut o VICTORIE MARE la debutul în preliminariile pentru EURO 2016

Alexandru Maxim (în galben) nu s-a descurcat foarte bine în barajul cu Grecia FOTO: LIBERTATEA
Autor: | | 33 Comentarii | 5039 Vizualizari

Naționala României a învins, în această seară, în deplasare, reprezentativa Greciei, scor 1-0, într-o partidă ce a contat pentru campania de calificare la Campionatul European din 2016, ce va fi găzduit de Franța. Singurul gol a fost marcat de Marica, în minutul 10, din penalty.

Prima reprezentativă de fotbal a reușit să-și ia, în această seară, revanșa în fața Greciei. „Tricolorii” au debutat cu dreptul în campania de calificare și au învins, la Pireu, scor 1-0. Singurul gol al partidei disputate fără spectatori a fost reușit de Ciprian Marica. Vârful naționalei a transformat în minutul 10 un penalty acordat ușor de englezul Mark Clattenburg după un duel dintre Chipciu și Holebas. Meciul nu a excelat la capitolul spectaculozitate, iar elenii, conduși de Claudio Ranieri, au înotat pe teren. Jocul părea să se complice în minutul 53, atunci când Marica a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de pe teren. Totuși, oamenii lui Victor Pițurcă au rezistat, au avut și noroc în minutul 88, atunci când Manolas a trimis cu capul în bară, și au învins.

Victoria în fața elenilor vine după ce Grecia ne-a eliminat în barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2014, scor 1-3 și 1-1.

Tot în această seară, în Grupa F, din care face parte România, Ungaria a pierdut pe teren propriu, cu Irlanda de Nord, scor 1-2, iar Finlanda a bifat trei puncte după succesul din Insulele Feroe, scor 3-1.

LIVE

Grecia - România, 0-1

Marica (10 - penalty)

Echipe de start:

Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Samaris, Tachtsidis, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Stancu - Marica

S-a încheiat meciul.

min. 88: Manolas a reluat cu capul în bara transversală.

min. 78: Kone a trimis fără vlagă, cu capul, Tătărușanu nu a avut probleme.

min. 65: Samaris și-a încercat șutul de la 25 de metrei, mingea s-a dus pe lângă.

min. 58: Raș a centrat în fața porții pentru Maxim, dar Holebas îndepărtează pericolul.

min. 53: Marica vede cel de-al doilea cartonaș galben după o intrare neglijentă.

A început partea a doua a meciului.

S-a încheiat prima repriză.

min. 45: Dragoș Grigore a trimis foarte bine cu capul, din centrul careului, după un corner, dar portarul Karnezis a apărat.

min. 37: A șutat Maxim de la 25 de metri, mingea a trecut pe lângă țintă.

min. 30: Mitroglou a marcat, dar s-a semnalizat ofsaid.

min. 10: GOOOLLL România!!! Marica a transformat lovitura de pedeapsă.

min. 9: Chipciu căzut în careu, după un contact cu Holebas, și arbitrul acordă ușor penalty.

min. 4: Marica a preluat spectaculos, în careu, dar nu a putut să șuteze la poarta elenilor.