Rapid, de neoprit în Liga 2! Giuleștenii au câștigat derby-ul cu Brăila și sunt LIDERI

Rupid București s-a impus, astăzi, în derby-ul cu Dacia Unirea Brăila, scor 3-1, în etapa a 8-a a sezonului regulat din Liga 2 și s-a clasat din nou pe primul loc în Seria 1.

Giuleștenii au trecut primii în avantaj, după reușita lui Florin Cioablă, din minutul 23. Oaspeții egalat situațiape tabela de marca prin golul lui Muscă, dar „alb-vișiniii” au terminat prima repriză în avantaj. În minutul 45, George Ganea, fiul fostului internațional Ionel Ganea, a bifat primul său gol în tricoul Rapidului. Trupa din Grant a stabilit scorul final în minutul 65, grație lui Iulian Popa.

Rezultatele etapei a 8-a din Liga 2

Seria 1

Rapid - Dacia Unirea Brăila 3-1 Au marcat: Cioablă (23), G. Ganea (45), I. Popa (66) / Muscă (30) CS Balotești - SC Bacău 0-1 ACS Berceni - Oțelul Galați 3-2 Ceahlăul Piatra Neamț - Bucovina Pojorâta 0-0 Academica Clinceni - Gloria Buzău 6-1 Farul Constanța - Rapid CFR Suceava - de la ora 18:00

Seria 2

Baia Mare - Unirea Tărlungeni 1-0 Caransebeș - UTA Arad 0-2 FC Bihor - Șoimii Pâncota 1-0 FC Brașov - Gaz Metan Mediaș 2-0 Metalul Reșița - Chindia Târgoviște 0-1 CSM Râmnicu Vâlcea - Universitatea Cluj 2-1 Olimpia Satu Mare - CS Mioveni 0-1