PRELIMINARII CM. România - Muntenegru, 1-1. „Tricolorii” au ratat VICTORIA în ultima secundă. Stanciu a irosit un penalty în minutul 90+7!!!

Stanciu a tras peste poartă și a ratat ocazia de a deveni omul decisiv
Autor: | | 19 Comentarii | 3435 Vizualizari

Naționala României a remizat, duminică, la Cluj, scor 1-1, cu reprezentativa Muntenegrului, în prima partidă de calificare la Campionatul Moindial din 2018, găzduit de Rusia.

România și Muntenegru au încheiat la egalitate, scor 1-1, primul meci din campania de calificare la Mondialul din 2018. „Tricolorii” s-au aflat pentru prima dată sub comanda selecționerului Christoph Daum și n-au făcut un meci grozav. Ritmul partidei a fost plictisitor, iar jucătorii, mulți dintre ei rudimentari, au fost încurcați și de calitatea proastă a gazonului. România a dat impresia că va câștiga meciul atunci când nimeni nu se mai aștepta. Adi Popa a deschis scorul în minutul 85, dar oaspeții au egalat prin Jovetici, în minutul 87. Șansa celor trei puncte s-a ivit în minutul 90+5, atunci când Keșeru a obținut un penalty. Însă, Nicușor Stanciu a executat lamentabil, mingea trecând peste poartă. S-a terminat 1-1, și „tricolorii” vor evolua în etapa următoare, în deplasare, în Armenia, pe 8 octombrie. Trei zile mai târziu, naționala se va deplasa în Kazahstan.

Tot duminică, în Grupa E, Polonia a remizat în Kazahstan, scor 2-2, iar Danemarca a trecut de Armenia, pe teren propriu, scor 1-0.

LIVE

România - Muntenegru, 1-1 Adi Popa (85) / Jovetici (87)

Echipe de start:

România: Pantilimon - Benzar, Moți, Dr. Grigore, St. Filip - Săpunaru, Hoban - Bicfalvi - N. Stanciu, Fl. Andone, B. Stancu

Muntenegru: Bozovici - Tomasevici, Savici, Simici, Vukcevici - Marusici, Vesovici, Scekici, Bakici - Jovetici - Beqiraj

Meciul s-a încheiat.

min. 90+7: Stanciu a trimis peste poartă!!

min. 90+5: Keșeru a fost faultat în careu și avem un penalty!

min. 87: GOOOLLL Muntenegru: Jovetici a marcat cu capul.

min. 85: GOOOLLL România!!! Adi Popa a marcat cu un șut din interiorul careului.

min. 77: Jovetici trimite spre poarta lui Pantilimon, de la 25 de metri, mingea trece mult pe lângă țintă.

min. 72: Mingea trece prin fața porții muntenegrene, Stancu nu o poate împinge în plasă.

min. 62: Bate Stanciu o lovitură liberă, portarul oaspeților a respins în corner.

min. 54: Nicușor Stanciu dă pe lângă minge din centrul careului.

A început repriza a doua.

S-a încheiat prima parte.

min. 44: Florin Andone pătrunde spre careul advers, dar șutul său se oprește într-un fundaș muntenegrean.

min. 32: Vesovici a trimis spre poarta lui Pantilimon, Steliano Filip a blocat în ultimul moment.

min. 27: Jovetici a șutat mult peste poartă, de la 25 de metri.

min. 21: Andone ratează din poziție ideală, de la 14 metri. Ataacntul român a șutat în Bozovici, ieșit la blocaj.

În 20 de minute, „tricolorii” n-au reușit să-și creeze nicio ocazie clară la poarta muntenegrenilor.

min. 5: Pantilimon a ieșit din poartă și l-a oprit pe Beqiraj.