Maxim și-a revenit! Gol și pasă de gol cu Braunschweig

Internaționalul român și-a revenit după ce, în runda precedentă din Bundesliga, fusese declarat cel mai slab jucător al etapei.

Alexandru Maxim a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă în partida pe care echipa sa, VfB Stuttgart, a încheiat-o la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu cu Braunschweig, în etapa a 24-a din Bundesliga. În minutul 30, internaționalul român a înscris golul egalizator al „șvabilor”, după ce oaspeții deschiseseră scorul 6 minute mai devreme, iar apoi, în minutul 35, i-a pasat decisiv lui Harnik, iar acesta a dus scorul la 2-1. Din păcate, cei de la Stuttgart au fost egalați în repriza secundă și rămân pe locul 15 în clasament, cu 20 de puncte, la doar o „lungime” în fața lui Freiburg, aflată pe penultima poziție a clasamentului. Alexandru Maxim, care în urmă cu o săptămână fusese declarat cel mai slab jucător al etapei,s-a aflat pe teren până în minutul 73 al partidei cu BRaunschweig, când a fost înlocuit cu Khedira.