LIGA EUROPA. Meciuri DRAMATICE în semifinalele. Ajax Amsterdam și Manchester United s-au CALIFICAT cu mari emoții în finală

Ajax Amsterdam și Manchester United s-au calificat, joi, în finala Ligii Europa, după ce le-au eliminat, în semifinale, pe Olympique Lyon și Celta Vigo.

Ajax Amsterdam s-a calificat, într-o finală europeană, după o pauză de 21 de ani. Joi, olandezii au trecut în semifinale, de Olympique Lyon, după ce au câștigat în tur cu 4-1 și au pierdut în manșa a doua scor 1-3. În Franța, „lăncierii” au deschis scorul prin Kasper Dolberg (27), iar gazdele au punctat prin Alexandre Lacazette (45 - penalty și 45+1) și Rachid Ghezzal (81). În minutul 84, Nick Viergever, de la Ajax, a fost eliminat. Ultima finală jucată de Ajax a fost cea din 1996, disputată contra lui Juventus Torino, în Liga Campionilor. Italienii s-au impus cu 1-1 și 4-2 după executarea loviturilor de departajare.

În cealaltă semifinală, Manchester United și Celta Vigo au încheiat la egalitate, scor 1-1. Marouane Fellaini a deschis scorul pentru „diavoli”, în minutul 17, oaspeții au egalat prin Facundo Roncaglia (85). În minutul 88, Eric Bailly, de la gazde, și Facundo Roncaglia au fost eliminați. Finala Ligii Europa se va disputa pe 24 mai, la Stockholm.