FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona - Athletic Bilbao, 1-1. Catalanii n-au reușit MINUNEA și au ratat RECORDUL ABSOLUT

FC Barcelona a remizat, luni, pe teren propriu, cu Athletic Bilbao, scor 1-1, în returul Supercupei Spaniei, și au pierdut primul trofeu al sezonului.

Athletic Bilbao a dat marea lovitură pe „Camp Nou”, în manșa retur din Supercupa Spaniei. După ce au învins cu 4-0, în tur, bascii au rezistat în fieful campioanei Europei și au obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1. Catalanii au deschis scorul prin Messi, în minutul 43, au dominat începutul părții secunde, dar cei de la Bilbao au rezolvat problema în minutul 74, atunci când Aduriz, cel care marcase de trei ori în retur, a egalat. Nici chiar eliminarea lui Sola, din minutul 86, n-a ajutat-o pe Barcelona să obțină o victorie de palmares. Astfel, Atheltic a câștigat Supercupa Spaniei, iar Barcelona a ratata șansa de a câștiga toate trofeele puse în joc în 2015. Elevii lui Luis Enrique și-au trecut în cont campinatul, Cupa Spaniei, Liga Campionilor și Supercupa Europei și vor lupta pentru Campionatul Mondial al Cluburilor. În 2009, Barcelona a învins în toate competiițiile.