EURO 2016. Meci FANTASTIC la Saint-Etienne, între Cehia și Croația. Confruntarea a fost marcată și de INCIDENTE GRAVE, fiind oprită de arbitrul Mark Clattenburg

Cehia și Croația au remizat, vineri, scor 2-2, la Saint-Etienne, într-o confruntare din cadrul Grupei D a Campionatului European. Jocul a fost întrerupt aproximativ 5 minute, din cauza fanilor croați.

Cehia și Croația au încheiat la egalitate, scor 2-2, disputa din Grupa D, găzduită, vineri, de Saint-Etienne. Croații și-au dominat fără probleme adversarii, au deschis scorul în minutul 37, prin Ivan Perisici și au mai punctat în partea secundă, datorită lui Ivan Rakitici. Cehii au redus din diferență în minutul 76, după ce Milan Skoda a trimis o lovitură de cap, imparabilă, apoi Tomas Necid a transformat un penaly (90+4). În ultimele minute, Cehia ar fi putut chiar să câștige, deși până în minutul 75, croații făcuseră legea pe gazon.

În minutul 86, câțiva fani croați au aprins torțe și le-au aruncat în teren. Ultrașii nu s-au potolit, chiar dacă Dario Srna și coechipierii săi au făcut apeluri disperate pentru încetarea spectacolului pirotehnic. Un steward intrat pe teren a fost lovit de o petardă și a căzut, fiind scos de pe gazon de câțiva colegi. Arbitrul englez Mark Clattenburg a întrerupt meciul aproximativ 5 minute, iar după reluare, jucătorii croați s-au prăbușit psihic și au scos un egal cu chiu, cu vai.