CE PERFORMANȚĂ! Naționala masculină de handbal a României a câștigat Campionatul Mondial Universitar

Autor: | | 0 Comentarii | 581 Vizualizari

Selecționata masculină de handbal a României a cucerit aurul la Campionatul Mondial Universitar, turneu ce s-a desfășurat la Malaga (Spania).

Handbaliștii „tricolori” au reușit această performanță după ce au triumfat în finala disputattă cu reprezentativa Coreei de Sud, scor 28-20. A fost al doilea succes înregistrat de handabliștii români în fața sud-coreenilor. Primul, în grupe, s-a încheiat  cu scorul de 29-28. În semifinale, naționala României condusă de Ion Mihăilă a triumfat cu Spania, scor 29-26.

Astfel, naționala masculină de handbal a României și-a trecut în palmares cel de-al 7-lea titlu la Campionatul Mondial Universitar. Ultima dată a avut loc în 1987.

Mai mult, la turneul final universitar din Malaga, naţionala feminină a câştigat medalia de argint, în urma finalei jucate sâmbătă cu Spania (scor 14-20).

Lotul masculin al României Campionatul Mondial Universitar:

Ionuţ Iancu, Darius Makaria - portari; Andrei Bejinariu, Ionuţ Nistor-Ioniţă, Bogdan Moisa, Ciprian Şandru, Robert Militaru, Cosmin Capotă, Nicolae Ungureanu, Alexandru Budui, Demis Grigoraş, Adrian Rotaru, Mihail Huţa, Dumitru Tudorancea. Antrenor: Ion Mihăilă.