CAMPIONATUL MONDIAL. Franța, prima echipă care ajunge în „CAREUL DE AȘI”. Uruguayenii n-au mișcat în fața „cocoșilor”

Naționala Franței a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial, după ce s-a impus cu 2-0 în partida disputată, vineri, contra Uruguayului.

Franța a câștigat fără mari bătăi de cap confruntarea cu Uruguay, disputată, vineri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, la Nizhny Novgorod. Reprezentativa din Hexagon a câștigat cu scorul de 2-0, după ce Raphael Varane a deschis scorul în minutul 40, iar Antoine Griezmann a dublat avantajul în minutul 61, la o fază la care portarul Fernando Muslera a scăpat mingea în poartă. Sud-americanii n-au putut conta pe Edinson Cavani, accidentat în meciul cu Portugalia. În semifinale, Franța va evolua împotriva Belgiei sau Braziliei.