LIGA EUROPA. Astra Giurgiu a părăsit competiția, după înfrângerea din Ucraina

După remiza albă din tur, de la Giurgiu, Astra a cedat, astăzi, în cea de-a doua manșă a turului III preliminar, cu Oleksandria, scor 0-1.

Giurgiuvenii au spus adio Ligii Europa în acest sezon. Dacă în manșa tur, de la Giurgiu, jocul a dezamăgit complet de ambele părți, astăzi, în Ucraina, gazdele au început să domine jocul încă din primele 15 minute. Elevii lui Edi Iordănescu au părut la fel de periculoși, dar finalizările au lipsit cu desăvârșire. Oleksandria a reușit unicul gol al partidei în minutul 40. Polczak a făcut un fault inexplicabil, fapt ce l-a determinat pe „central” să arate punctul cu var pentru gazde. Zaporojan a executat cu încredere și trupa dinn Ucraina făcuse deja un pas mare către paly-off-ul Europa League (41). Până la finalul partidei, Astra a avut două ocazii bune de a marca. În minutul 73, Ioniță II a șutat puternic, dar mingea sa a fost respinsă în corner de goalkeeper-ul Oleksandrei. Două minute mai târziu, „alb-negrii” ar fi putut egala, după un șut foarte bun al lui Dandea, dar portarul Pankiv și-a salvat încă o dată echipa. Astfel, Astra Giurgiu a părăsit întrecerea, după ce anul trecut a fost eliminată în șaisprezecimi.

Echipele de start

Oleksandria: Pankiv - Cebotaiev, Gitchenko, Bondarenko, Bațula - Banada, Zaporojan, Hrițuk (78. Kalenciuk) - Starenki (56. Ponomar), Sitalo (68. Kuliș) , Țurikov  Rezerve: Levodinov, Kalenciuk, Kuliș, Ponomar, Pașaiev, Kozak Antrenor: Volodimir Șaran

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Dandea, Polczak, Al. Stan - Mrjljak, Poljak (52. Moise) - Al. Ioniță II, Marquinhos, Nicoară (65. Balaure)  - Le Tallec Rezerve: Lazar, R. Moise, Balaure, Vâlceanu, Chipirliu, V. Gheorghe Antrenor: Edward Iordănescu

Arbitru: Oliver Drachta / Asistenți: Roland Brandner și Stefan Kuehr / Rezervă: Manuel Schuettengruber