România, doar o remiză incomodă pe „mocheta” de la Astana

„Tricolorii” au terminat la egalitate, scor 0-0, partida de aseară, cu naționala din Kazahstan, în cea de-a treia etapă a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. Următorul adversar al trupei lui Daum: Polonia

Naționala României a avut un start greoi în meciul de la Astana. Poate și din cauza gazonului artificial al arenei de 185 de milioane de dolari care s-a prezentat deplorabil. Kazahii s-au avântat rapid în jumătatea de țintă a „tricolorilor”, dar finalizările au lăsat de dorit.

Prima ocazie de gol a reprezentativei noastre s-a consemnat în minutul 9, atunci când Bogdan Stancu a trecut puțin pe lângă poarta „șoimilor”, după un șut plasat de la 10 metri. Șansa de gol a Kazahstanului a fost, de fapt, o greșeală imensă a lui Toșca. Fundașul „tricolor” a fost aproape să marcheze în propria poartă, dar Tătărușanu a reușit să rețină (21).

Grigore și Chipciu au ieșit accidentați

A urmat, apoi, accidentarea și înlocuirea lui Grigore (cu Moți), care s-a resimțit în urma unui cot primit în plină figură, părăsind meciul sângerând. Ai noștri s-au dovedit a fi mai periculoși în atac.

Răzvan Marin, puștiul care a reușit să debuteze la națională cu un gol înscris în Armenia, a fost aproape de a deschide scorul, însă execuția sa de la 16 metri a fost respinsă cu greu de portarul kazah, în corner.

Până la pauză, trupa lui Daum și-a mai trecut în cont câteva ocazii de gol, prin Stancu și Stanciu, în timp ce gazdele aproape că nu au mai contat în joc. Cu puțin timp înainte de sfârșitul primei reprize, „tricolorii” au cerut penalty la o intervenție a unui fundaș advers asupra lui Chipciu, cel care, la rându- i, s-a accidentat și a fost schimbat cu Enache.

În al doilea act al duelului de la Astana, gazdele au arătat că pot fi și periculoase. În minutul 59, kazahii au interceptat un balon în careul mic al României, dar Maliy nu a reușit decât să-l faulteze pe Tătărușanu.

Ocazie imensă pe final

După doar două minute, Adi Popa a șutat periculos din 16 metri direct în brațele portarului advers. Kazahii au fost cei care au preluat conducerea jocului, reușind să găsească deseori breșe spre buturile „tricolore”.

Pe finalul meciului, Bogdan Stancu putea modifica tabela de marcaj. „Motanul” i-a „croșetat” pe fundașii kazahi în careu, dar lobul său a fost cu greu scos de goalkeeper- ul gazdelor, înainte ca Enache să poată împinge balonul în poartă.

Selecționata din Kazahstan a fost un adversar deosebit de incomod pentru „tricolori”, prin jocul dur pe care l-a arătat pe „mocheta” arenei de la Astana.

Nu am reușit să repetăm evoluția excelentă din partida precedentă, de la Erevan, cu Armenia (scor 5-0), iar acum ne așteaptă primul adversar puternic din Grupa E.

România va evolua, pe 11 noiembrie, pe „Arena Națională”, cu reprezentativa Poloniei, în cel de-al patrulea meci din campania de calificare la Campionatul Mondial din 2018, din Rusia. După acest meci, România a acumulat cinci puncte în clasamentul Grupei E.