UTA Arad obține prima victorie a sezonului, 1-0 cu Poli Iași

UTA Arad obține prima victorie a sezonului, 1-0 cu Poli Iași UTA Arad a câștigat contra celor de la Poli Iași. Sursa foto: uta-arad.ro

UTA Arad a învins, vineri seara, în primul meci al etapei a 4-a a Superligii, pe Politehnica Iași, obținând prima victorie a sezonului, în fața propriilor suporteri.

Arădenii s-au impus cu 1-0 (1-0), iar moldovenii au terminat meciul în 10 oameni, după ce le-a fost anulat și un gol.

După ce etapa trecută furnizau surpriza începutului de sezon, învingând Farul Constanța în deplasare, ieșenii s-au recunoscut învinși pe Arena Francisc Neuman, singurul gol al gazdelor fiind marcat în minutul 8 de slovacul Andrej Fabry, cu un șut deviat, din marginea careului de 16 metri.

Phelipe a avut două șanse de a egala înainte de pauză, pentru ca Roman și Hlistei să rateze și ei ocazii clare de gol în prima parte a reprizei secunde.

UTA Arad a câștigat cu 1-0

Samayoa a egalat în cele din urmă, în minutul 80, la capătul unei centrări, însă reușita a fost anulată de VAR, pe motiv de offside.

Mai mult, ieșenii au rămas și în 10 oameni, pe final de meci, când același Samayoa a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, în al 8-lea minut suplimentar de joc.

UTA Arad are acum 4 puncte, în timp ce moldovenii rămân cu cele 3 puncte din victoria împotriva Farului.

Leo Grozavu a găsit vinovatul pentru eșecul de la Arad

Leo Grozavu, antrenorul lui Poli Iași, și-a îndreptat atenția către „centralul” Florin Andrei (37 de ani) după eșecul 0-1 cu UTA.

Fotbalul e pe goluri. Pragmatismul a învins astăzi, știam la ce să ne așteptăm. În primele 10 minute s-a scris istoria partidei, am primit un gol foarte ușor. Mergem înainte, asta este.

În prima repriză a fost un fault foarte clar la marginea careului, nu mai ai ce avantaj să dai acolo. Mai bun avantaj decât o lovitură liberă de la 20 de metri nu există.

Trebuie să învățăm de la fiecare meci, încercăm să ne omogenizăm, avem jucători neobișnuiți cu ritmul jocurilor și al antrenamentelor. Vine un program greu, cu 3 formații din zona play-off-ului. Va trebui să dăm maxim.

Exagerate unele cartonașe galbene, nu sunt arbitru, e doar punctul meu de vedere. Nu vreau să comentez mai mult! Au fost dictate în situații care nu necesită, întrerupem jocul prea des la centrul terenului.

Ăsta e fotbalul din România! Ce să facem?, a declarat Leo Grozavu la Orange Sport.