Uruguayenii, dezarmați în „războiul” cu Franța

Campionatul Mondial din Rusia intră din nou în scenă, de această dată cu faza sferturilor de finală. „Celeștii” vor deschide runda, astăzi, odată cu duelul împotriva galicilor, dar nu pot conta pe Edinson Cavani, golgheterul lor de la acest turneu final.

Cel mai așteptat turneu fotbalistic de pe Planetă a ajuns la faza „sferturilor”. Uruguay - Franța va fi prima confruntare din acesta rundă, și va avea loc de la ora 17:00 (în direct la TVR 1), în orașul Nizhny Novgorod. „Cocoșii” nu au probleme de lot, dar, în schimb, selecționata sud-americană va trebui să forțeze calificarea în semifinale fără unul dintre cei mai importanți jucători și totodată golgheterul Uruguayului de la acestă ediție a Mondialului, Edinson Cavani (31 de ani).

„Va fi greu fără el” Atacantul lui PSG a ieşit accidentat în minutul 74 al meciului cu Portugalia şi, chiar dacă meciul a fost câştigat de Uruguay cu scorul de 2-1, vestiarul s-a demoralizat din cauza problemei lui Cavani. „Vârful” are un edem la gambă și, potrivit presei din Uruguay, nu este apt să evolueze 90 de minute în meciul cu Franța.

„Au fost şi alte meciuri în care nu a jucat Cavani şi ne-am descurcat bine. Acum, situaţia este una diferită şi va fi greu fără el”, a declarat Luis Suarez, jucătorul Barcelonei și colegul său din atac. Al doilea „sfert” al zilei va lua startul de la ora 21:00 cu un alt derby America de Sud - Europa: Brazilia - Belgia (TVR 1/Kazan).

Mâine sunt programate ultimele jocuri din această rundă. Suedia va înfrunta Anglia, de la ora 17:00 (TVR 1/Samara), în timp ce Rusia - își va încerca norocul în fața Croației, de la ora 21:00 (TVR 1/Sochi).