Uraganul Simona Halep s-a dezlănţuit la Dubai! Simo a făcut spectacol în duelul românesc cu Gabi Ruse

Gabriela Ruse s-a retras de la Australian Open. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Simona Halep și Gabriela Ruse au făcut un spectacol de excepție în optimile WTA Dubai. Duelul românesc s-a încheiat cu victoria Simonei, care a părut ca un zid în fața Gabrielei. Românca a reușit să se impună cu un scor de 6-3, 6-2.

Simona Halep este învingătoarea din duelul româncelor de la WTA Dubai și a reușit calificarea în sferturile de finală. După mai bine de o oră de joc, Simo a închis partida cu scorul de 6-3, 6-2.

Gabriela Ruse i-a făcut multe „cadouri” încă din primul set Simonei Halep, care reușește primul brake al meciului. După doar șase minute de joc, scorul este deja 2-0 pentru Halep.

După ce a fost condusă cu 4 - 1, Gabriela Ruse își ridică nivelul de jos și reușește să recupereze un brake. Jocul ei începe să devină mai bun, reușind să înscrie trei puncte consecutiv, apropiindu-se de Halep. Totuși norocul nu a fost de partea sa. Simo a reușit să obțină victoria în primul set cu scorul de 6-3.

Setul doi a început în forță pentru Simona Halep, reușind să obțină punctul după ce a fost condusă cu 30 - 0. Sportiva reușește să se detașeze și în setul secund, conducând cu 3-0. Gabriela Ruse pare să aibă din ce în ce mai puține șanse în fața Simonei, însă reușește să mai marcheze .... puncte, scorul final fiind de 6-3, 6-2.

Simona Halep și Gabriela Ruse au făcut spectacol la WTA Dubai

Simona Halep, locul 23 WTA, și Gabriela Ruse, locul 59 WTA, s-au întâlnit pe terenul central de la WTA Dubai, într-un meci de tenis care se anunța, încă din start, foarte interesant.

Simona Halep a ajuns în optimile de finală după ce a obținut o victorie în fața lui Alison Riske (locul 53 WTA, 31 de ani), cu scorul de 6-2, 6-4. La rândul ei, mai tânăra Gabriela Ruse a produs marea surpriză când a eliminate-o pe Paula Badosa (24 de ani), numărul 5 mondial, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4.

Trebuie spus că românca Gabriela Ruse a avut un traseu mai lung de parcurs, trecând și prin trei tururi de calificări.

Cele două jucătoare s-au întâlnit de două ori în ultimele luni, ambele meciuri fiind victorii pentru Simona Halep. La final de 2021 au jucat un meci de senzație la Cluj, unde Halep a reușit să se impună cu scorul de 6-1, 6-2. Ultimul duet dintre cele două românce a avut loc la Melbourne Summer Set 1, unde Simo a reușit să obțină victoria cu 6-2, 6-1.