Un român va juca împotriva CFR Cluj în play-off din Conference League

Sursa: Arhiva EVZ

Joi seara s-a decis adversara echipei lui Dan Petrescu în play-off-ul din Conference League, după o înfrângere umilitoare a echipei bulgare ȚSKA 1948 Sofia. Echipa cipriotă Pafos, s-a impus cu scorul de 4-0 și ca înfrunta echipa CFR Cluj în play-off-ul din Conference League

CFR Cluj va juca cu ciprioții de la Pafos

Echipa lui Dan Petrescu va întâlni în play-off-ul Conference League echipa cipriotă Pafos, după ce aceștia au câștigat cu 4-0 în fața bulgarilor.

"Sunt convins că play-off-ul e total diferit. Cu Pafos cred că se va juca. E plin de brazilieni acolo. Știu că au vrut să cumpere jucători de la noi cu două milioane. Înseamnă că au bani!

Patronul e din Rusia, au investit mulți bani și vor să ia campionatul în Cipru.

Nici Sofia nu e o echipă slabă, vă dați seama că sunt dezamăgiți dacă au luat gol în minutul 90+7", a spus Dan Petrescu, potrivit sport.ro.

Bulgarii au înscris în propria poartă

Bulgarii au rămas în zece chiar înainte de pauză, în minutul 45+2, când Furtado a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Primul gol al meciului a picat târziu, în al şaptelea minut de prelungire, marcat de gazde prin fundaşul olandez Derrick Luckassen.

Cum ŢSKA câştigase primul meci cu 2-1, s-a intrat în prelungiri.

Ciprioţii au tranşat repede soarta calificării, marcând de încă două ori, în minutul 94, prin Jaja. În minutul 100 a marcat Anderson. Ambii jucători brazilieni.

În minutul 118 Reyan Daskalov a înscris în propria poartă şi Pafos s-a impus cu 4-0, urmând să întâlnească pe CFR Cluj în play-off-ul Conference League.

Pafos a terminat sezonul trecut din Cipru pe locul 5, însă s-a calificat în competițiile europene din postura de câștigătoare a Cupei.

Ce se știe despre Pafos

Pafos are un lot cotat de Transfermarkt la 23,6 milioane de euro, aproape de cel al lui CFR Cluj (21,7).

Pafos a avut un singur jucător cipriot titular în meciul cu CSKA 1948 Sofia.

Viitorea adversară a lui CFR Cluj are nu mai puțin de 25 de străini în lot, printre care șapte brazilieni și românul Vlad Dragomir.

CFR Cluj - Pafos se joacă pe 22 august și 29 august, turul urmând să se dispute în Gruia. Câștigătoarea merge în faza principală a Conference League, în timp ce pierzătoarea părăsește competițiile europene, arată sport.ro

Vlad Dragomir este integralist la Pafos.