Un fotbalist al Rapidului, judecat pentru o declarație dată la TV. Riscă o pedeapsă drastică

Sursa foto: Facebook / Dinamo Bucuresti

Caz unic la Comisia Centrală a Arbitrilor. Un fotbalist al Rapidului a fost reclamat pentru declarațiile făcute la finalul partidei cu Dinamo.

Fundașul dreapta al Rapidului, Christopher Braun (33 de ani), a fost reclamat de Comisia Centrală a Arbitrilor la Comisia de Disciplină. El este acuzat pentru afirmațiile dure făcute la finalul partidei Rapid - Dinamo, meci încheiat indecis, 1-1.

Iată declarația jucătorului: „Cred că meritam să câștigăm. Nu am văzut bine faza în care s-a dictat penalty, însă arbitrajul a fost o glumă nenorocită. Dacă voi vorbi mai mult, voi avea probleme, însă arbitrajul a fost o glumă. Arbitrul a făcut mai multe greșeli”. Dosarul său se află, acum, pe masa Comisiei de Disciplină, iar decizia este în pronunțare.

Regulamentul Disciplinar prevede o pedeapsă foarte aspră în stfel de cazuri. Fotbalistul ar putea fi suspendat între 4 și 8 etape! Situația este destul de ciudată, având în vedere faptul că, până acum, mulți antrenori și jucători au avut "derapaje" verbale poate chiar mai grave la finalurile meciurilor, fără a fi pedepsiți.

Christopher Braun. Sursa foto: facebook / Fc Rapid Bucuresti - Fan Club

Meciul Rapid - Dinamo, decis de două penalty-uri

Pe 18 august, în etapa a șasea a Superligii, Rapid primea vizita dinamoviștilor în Giulești. Pe banca "feroviarilor" se afla nord-irlandezul Neil Lennon. Rapid avusese un început stângaci de campionat, în timp ce "câinii" erau una dintre revelații. Soarta respectivei partide a fost pecetluită de două penalty-uri. În minutul 50, Rapid deschidea scorul de la punctul cu var prin Claudiu Petrila.

În minutul 77, Selmani a obținut un 11 metri controversat pentru Dinamo, după o ținere de tricou foarte discretă. Este faza incriminată de Christopher Braun la finalul meciului, care a spus că "arbitrajul a fost o glumă nenorocită". Penalty-ul a fost acordat după foarte multe minute de analiză VAR. El a fost transormat de același Selmani, iar Dinamo a plecat cu un punct din Giulești.

Rapid nu și-a revenit nici după aceea, iar după câteva săptămâni antrenorul Neil Lennon a fost demis.