Tragedie în Napoli. Un tânăr a murit din cauza unui foc de armă tras de un susținător entuziasmat că echipa sa favorită a devenit campioană Sursa: SSC Napoli/ Facebook

În Napoli a avut loc o petrecere colectivă cu steaguri, fumigene, focuri de artificii, dansuri și cântece până în zori, însă aceasta a fost distrusă rapid de un incident tragic. Patru persoane au fost rănite, iar una dintre ele a murit.

Un bărbat în vârstă de 26 de ani, internat în stare critică la spitalul Cardarelli, a murit în urma evenimentelor petrecute în Napoli. În prezent se încearcă să se stabilească circumstanțele care au dus la decesul tânărului, însă se pare că, în timpul bucuriei sărbătorii, cineva a tras cu un pistol sau altă armă de foc.

Tragedie la Napoli după meciul de fotbal

De asemenea, două persoane sunt spitalizate din cauza rănilor la mâini provocate de petarde. Un bărbat în vârstă de 49 de ani și un tânăr de 19 ani sunt tratați la spitalul Pellegrini din Napoli, iar tânărul de 19 ani a pierdut mai multe degete de la mâna dreaptă. În ciuda acestor incidente nefericite, sărbătoarea a continuat în oraș timp de ore întregi pentru victoria Scudetto obținută de Napoli joi, datorită remizei de la Udine, potrivit știripesurse.ro.

Napoli a devenit campioana Italiei

Cu cinci etape rămase de jucat în sezonul curent, Napoli a devenit campioana Italiei după ce a remizat 1-1 în meciul împotriva echipei Udinese. Echipa condusă de Luciano Spalletti nu trebuia să piardă în meciul de joi pentru a-și asigura primul titlu de campioană din 1990 și până în prezent.

Suporterii napoletani au urmărit cu sufletul la gură meciul dintre Udinese și Napoli. Unii dintre ei s-au deplasat să susțină echipa lor în direct, în timp ce majoritatea au umplut stadionul „Diego Armando Maradona” și au privit meciul pe un ecran uriaș amplasat pe teren.

Suporterii lui Napoli au fost cu sufletul la gură în timpul partidei, mai ales după ce Udinese a deschis scorul în minutul 13 prin Sandi Lovric. Cu toate acestea, golgheterul Victor Osimhen a egalat în minutul 52, aducând primul titlu de campion în Serie A pentru Napoli după o pauză de 33 de ani. În prezent, Napoli are 80 de puncte, cu 16 mai multe decât Lazio, care ocupă locul doi, cu 5 meciuri rămase în actualul sezon, potrivit digisport.ro.