Titus Corlăţean, senator PSD, s-a născut la 11 ianuarie 1968, la Medgidia, potrivit CV-ului postat pe site-ul www.senat.ro.

Este licenţiat al Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti (1994). A obţinut o diplomă de studii aprofundate în Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (Universitatea Bucureşti, 1995) şi a absolvit un curs de perfecţionare în domeniul diplomaţiei şi relaţiilor internaţionale (Institutul Internaţional de Administraţie Publică din Paris, 1995)., potrivit agerpres.ro

 În iunie 2005, a absolvit Colegiul Naţional de Apărare din Bucureşti, iar din 2010 este doctor în drept.

A desfăşurat o activitate universitară, didactică, în cadrul căreia a fost asistent de cercetare la Institutul Român de Studii Internaţionale – IRSI (1993-1994), a fost lector universitar în cadrul Universităţii ''Nicolae Titulescu'', Facultatea de Ştiinţe Sociale şi Administrative şi al Universităţii Creştine ''Dimitrie Cantemir'', Facultatea de Ştiinţe Politice (2010-2013). Începând din 2013 este conferenţiar universitar în cadrul Universităţii Creştine ''Dimitrie Cantemir'', Facultatea de Ştiinţe Juridice şi Administraţie.

A fost diplomat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe (sept. 1994-oct. 2001), Co-Agent al Guvernului României în faţa Curţii Europene a Drepturilor Omului (aug. 1997-aug. 2001), consilier personal al prim-ministrului pe probleme de politică externă (oct. 2001-iun. 2003) şi secretar de stat, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (iul. 2003-dec. 2004), potrivit CV-ului său.

Membru al Partidului Social Democrat (PSD), a îndeplinit, pe rând, funcţiile de: secretar executiv al Tineretului Social Democrat (TSD), responsabil cu relaţiile internaţionale (iul. 2002-apr. 2004); purtător de cuvânt, membru al Biroului Coordonator (apr. 2004-mai 2005); vicepreşedinte (apr. 2005-dec. 2006); secretar general (dec. 2006-dec. 2008); preşedintele Departamentului PSD pentru Relaţii Externe (febr. 2009-febr. 2010); vicepreşedinte (febr. 2010-oct. 2015). Este vicepreşedinte al organizaţiei judeţene PSD Dâmboviţa (din 2017). Din ianuarie 2018 este vicepreşedinte al Grupului Socialiştilor, Democraţilor şi Verzilor/APCE.

La 17 decembrie 2004, a fost validat deputat în circumscripţia Braşov, pe listele Uniunii Naţionale PSD+PUR. Până în decembrie 2007, când şi-a dat demisia în urma alegerii sale în calitate de membru în Parlamentul European, Titus Corlăţean a fost secretar al Comisiei de Politică Externă, membru al Comisiei pentru afaceri europene a Parlamentului României şi al Comisiei Parlamentului României pentru Integrare Europeană (până în dec. 2006).

A fost observator în cadrul Parlamentului European (sept. 2005-dec.2006), fiind membru al Comisiei pentru libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne şi al Comisiei pentru politică externă a PE. A fost ales europarlamentar, pe listele PSD, în decembrie 2007, mandat pe care l-a deţinut până în decembrie 2008. A ocupat funcţia de prim-vicepreşedinte al Comisiei Juridice a Parlamentului European şi a fost membru al Comisiei parlamentare de cooperare UE-Moldova.

La alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008 a fost ales senator de Braşov, pe listele Alianţei Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator. A fost preşedintele Comisiei de Politică externă a Senatului României (dec. 2008-mai 2012) şi membru al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE). În urma alegerilor din 9 decembrie 2012, a obţinut un nou mandat de senator, în Colegiul uninominal nr. 1 din sectorul 1 Bucureşti, pe listele PSD. A fost preşedintele Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru aderarea României la spaţiul Schengen şi membru al Comisiei pentru politică externă din Senatul României, al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) / preşedintele Subcomisiei speciale a Adunării Parlamentare privind Orientul Mijlociu şi Statele Arabe, al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO.

A fost ales senator în urma alegerilor din decembrie 2016 în Circumscripţia electorală nr.16 Dâmboviţa, pe listele PSD. Este membru al Comisiei pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor (din 22 dec. 2016), al Comisiei pentru afaceri europene (din 12 sept. 2017), preşedinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru coordonarea activităţilor parlamentare necesare pregătirii Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 (din febr. 2018), preşedintele Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) şi vicepreşedinte al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) (din mart. 2017). Preşedinte al Comisiei speciale pentru Orientul Mijlociu şi Lumea Arabă/ APCE (2016-2017) şi prim-vicepreşedinte al Comisiei pentru afaceri politice şi democraţie/ APCE, membru al Comisiei pentru îndeplinirea obligaţiilor şi angajamentelor statelor membre faţă de Consiliul Europei (Comisia de monitorizare)/APCE, al Comisiei pentru afaceri juridice şi drepturile omului şi al Comisiei pentru regulament, imunităţi şi afaceri instituţionale / APCE (din ian. 2018).

De asemenea, este preşedinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Franţa (din 13 iun. 2018) şi membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Senegal (din 26 apr. 2017) şi al Grupului parlamentar de prietenie cu Bosnia şi Herţegovina (din 26 apr. 2017). Este, de asemenea, membru în Grupul Pro-America din Parlamentul României (din 9 mai 2017).

A fost ministru al Justiţiei în Cabinetul Ponta I (7 mai-6 aug. 2012) şi ministru al Afacerilor Externe în Cabinetul Ponta I (6 aug.-21 dec. 2012) şi în Cabinetul Ponta II (21 dec. 2012-5 mart. 2014). Începând cu 26 februarie 2014, a deţinut şi funcţia de ministru delegat interimar pentru Românii de pretutindeni. În Cabinetul Ponta III a deţinut din nou portofoliul Ministerului Afacerilor Externe (5 mart.-10 nov. 2014).

Este autor a numeroase articole şi studii şi a avut contribuţii în calitate de coautor, publicate în reviste de specialitate sau monografii în România sau în străinătate.

Este membru al Asociaţiei Române de Drept Internaţional (ADIRI) (din 1993), al Fundaţiei Europene Titulescu (din 2002), al Asociaţiei de Drept Internaţional (ILA), secţia română (din 2002) şi al Societăţii Române de Drept European (din 2015), conform www.senat.ro.

A fost decorat în 2004 cu Ordinul Naţional „Steaua României'' în Grad de Cavaler şi în 2014 cu Ordinul de Onoare al Republicii Moldova.

 

Te-ar putea interesa și: