TENIS. Simona Halep „La US Open am simţit presiune. Toată lumea îmi spunea că pot câştiga un turneu de Grand Slam”

Tenismena Simona Halep a declarat înaintea turneului de la Wuhan (China), că s-a simțit presată la US Open, deoarece toată lumea îi spunea ca este capabilă să câștige ultimul turneu de Mare Șlem al anului

Constănțeanca, locul 2 mondial și cap de serie numărul 2, a fost învinsă în turul al treilea lam US Open, de către jucătoarea croată Mirjiana Lucici-Baroni (locul 131 WTA), cu scorul de 7-6 (6), 6-2, însă Halep a obținut, în premieră, calificarea la „Turneul Campioanelor” de la Singapore (20 octombrie), fiind cea de-a treia româncă care ia parte la această competiție, după Virginia Ruzici și Irina Spârlea.

„Când a început US Open am simţit presiune. Toată lumea îmi spunea că pot câştiga un turneu de Grand Slam. Dar nu este aşa uşor, mereu ai meciuri grele. Lucic a jucat foarte bine, a revenit de la 5-2, s-a bătut pentru fiecare punct şi a meritat să câştige. Am fost dezamăgită pentru că în setul doi am cedat şi nu m-am mai bătut pentru puncte. A fost singura dată când mi s-a întâmplat. Este dificil să accept această înfrângere, dar sunt o jucătoare normală care poate pierde meciuri. După US Open mi-am luat o scurtă pauză şi am fost la pescuit. Acum sunt pregătită pentru turneele din Asia şi sunt încrezătoare, deoarece am avut un an bun”, a spus Halep, pentru L'Equipe.