TENIS: România – Serbia 1-0. Sorana Cîrstea obține prima victorie în Cupa Fed

Sorana Cîrstea a reușit să o învingă pe sârboaica Ana Ivanovici, în primul meci din Cupa Fed, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Evoluție temătoare a Soranei în primul set (3-6), dar pe finalul acestuia, jucătoarea noastră a dat de înțeles că poate reveni în joc. Acest lucru s-a întâmplat imediat ce s-a dat startul celui de-al doilea set, iar după două breakuri a dus scorul la 4-0 și, astfel, Sorana reușeste să câștige cu 6-1, egalând  situația la seturi.

În setul al treilea, Ana Ivanovici  conducea cu 2-0, însă românca a revenit spectaculos și a câștigat șase gameuri consecutive în setul decisiv. La scorul de 5-2, Ivanovici avea cinci mingi de break, iar meciul devenea tot mai intens, dar Sorana încheiat acest prim joc din Cupa Fed cu un as, iar România conduce Serbia cu scorul de 1-0.