Superliga. FC Hermannstadt, victorie zdrobitoare în fața celor de la Poli Iaşi: 6-2

FC Hermannstadt. Sursă foto: Facebook

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 6-2, gruparea Poli Iaşi, în etapa a opta a Superligii. Sibienii au reuşit să realizeze scorul de până acum al campionatului.

Superliga. FC Hermannstadt, victorie zdrobitoare în fața celor de la Poli Iaşi

Într-o partidă dinamică la Sibiu, FC Hermannstadt a reușit să stabilească un avantaj considerabil în prima parte a meciului, având o deschidere fulminantă. Gazdele au început meciul într-un ritm alert, cu Silviu Balaure deschizând scorul în minutul 3 și Ronaldo Deaconu majorând diferența la 2-0 în minutul 9. Ianis Stoica a contribuit și el la acest început promițător, înscriind al treilea gol în minutul 23. Aceste realizări timpurii au creat un climat favorabil pentru Hermannstadt, care a continuat să domine meciul.

Deși gazdele au avut o prima repriză strălucitoare, scorul la pauză a fost de 4-1 pentru FC Hermannstadt. Aurelian Chițu a adăugat al patrulea gol în minutul 42, consolidând astfel avantajul echipei sale. Poli Iași a reușit să reducă din diferență cu un gol marcat de Teixeira în prelungirile primei reprize, în minutul 45+4, dar acest lucru nu a fost suficient pentru a schimba soarta jocului.

În partea a doua a meciului, Hermannstadt a continuat să își extindă avantajul, Silviu Balaure reușind să își completeze dubla în minutul 58. Robert Popescu a înscris al șaselea gol pentru gazde în minutul 78, stabilind un scor de 6-1. Poli Iași a reușit să mai marcheze un gol în minutul 82, prin Stefanovici, dar acest lucru nu a fost de ajuns pentru a îmbunătăți rezultatul final. FC Hermannstadt a câștigat meciul cu 6-2 și, cu cele 11 puncte acumulate, ocupă locul 5 în clasament, în timp ce Poli Iași se află pe locul 13 cu 7 puncte.

FC Hermannstadt și Poli Iași. Sursă foto: Facebook

Cine a intrat pe teren în meciul din Superliga

Pentru meciul dintre FC Hermannstadt și Poli Iași, echipele au avut următoarele formule de start: FC Hermannstadt a fost alcătuită din Căbuz în poartă, cu o apărare formată din Oroian, V. Găman, Ionuț Stoica și Tiago Goncalves. La mijlocul terenului, A. Ivanov a fost sprijinit de Balaure, Murgia și Deaconu, cu Ianis Stoica și A. Chițu în atac. În schimb, Poli Iași a fost reprezentată de Jesus Fernandez ca portar, cu Guilherme, Samayoa, Claudio Silva și Atanaskoski în apărare. În linia de mijloc, Gouet a fost însoțit de Gheorghiță, Bordeianu, Roman și Teixeira, iar Kamberi a fost atacantul principal. Antrenorul FC Hermannstadt a fost Marius Măldărășanu, iar Poli Iași a fost pregătită de Tony da Silva.

Pe parcursul meciului, au fost acordate două cartonașe galbene, unul pentru C. Itu al echipei Poli Iași în minutul 41 și altul pentru A. Gheorghiță în prelungirile primei reprize. Echipa de arbitraj a fost condusă de Andrei Moroiță, asistat de Alexandru Cerei și Ionuț Traian Neacșu, cu Rareș Vidican ca arbitru de rezervă. VAR-ul a fost operat de Radu Petrescu, asistat de Vasile Marinescu, iar Marcel Savaniu a fost observatorul desemnat pentru acest meci.

Antrenorul FC Hermannstadt: „Toți sunt de lăudat”

La încheierea meciului, Marius Măldărășanu a exprimat satisfacția față de scorul obținut și performanța echipei sale, lăudând calitatea jocului desfășurat. Antrenorul a explicat cum și-a încurajat jucătorii înainte de meci și a menționat că se bucură de oportunitatea oferită de pauza internațională, considerând-o o ocazie benefică pentru echipa sa.

„Sunt bucuros, mai ales că am obținut trei victorii importante. Acum vin două săptămâni de pauză în care trebuie să ne pregătim bine. A trebuit să schimbăm ceva, știți foarte bine că acum două luni erau tensiuni aici, atmosferă destul de urâtă.

Le cer băieților să se miște, dacă ai calitate nu ai cum să nu ai posesie. Mă bucur pentru cei care au intrat. Toți sunt de lăudat, nu vreau să nominalizez un jucător anume. Dacă este primul meci al Hermannstadtului cu 6 goluri înseamnă că intrăm în istorie.  Sunt bucuros că am luat trei puncte importante. Urmează zile libere meritate și trebuie să lucrăm la omogenitate. Am vrut să bag mai mulți jucători, dar nu ai cum să-i mulțumești pe toți”, a spus Marius Măldărășanu.