Superliga. FC Hermannstadt, învinsă cu 4-1 de Petrolul. Meci tensionat pe stadionul Ilie Oană

Sursa foto: Facebook

Duelul dintre Petrolul și FC Hermannstadt s-a încheiat cu 4-1 pentru ploieșteni.  Meciul din etapa a 11-a a Superligii s-a jucat pe stadionul Ilie Oană din Ploiești. Echipa învingătoare a deblocat tabela de joc încă din minutul șase.

Petrolul Ploiești a învins

Lupii Galbeni au avut multe ocazii să înscrie și au valorificat o parte dintre acestea. Astfel, aceștia au reușit să marcheze primul gol în minutul șase. Prima lovitură a fost înscrisă de Ricardinho.

Ulterior, golurile din minutele 11 și 26 au completat tabela de joc. Ambele au fost marcate de Mihnea Rădulescu. De asemenea, Gicu Grozav a înscris în minutul 63.

Sibienii au pierdut ocazii

La rândul lor, sibienii au avut ocazii, însă doar Sergiu Buș a reușit să marcheze un gol în minutul 48.

Prima ocazie ratată de FC Hermannstadt a fost în minutul patru de joc. Aurelian Chițu a avut o lovitură puternică, însă aceasta a fost respinsă de portarul Zima. În minutul 31 al jocului, Neguţ a șutat pe lângă poartă. De asemenea, în minutul 42, Buş a avut o lovitură de cap, care a fost respinsă de Zima.

Stadionul Ilie Oană. Sursa foto: Facebook

„Victorie! Petrolul joacă fantastic și alături de toți fanii prezenți pe “Ilie Oană” reușește o victorie încântătoare, urcând, pentru moment, pe locul doi în Superligă! Cu Petrolul tot înainte!”, se arată într-un mesaj postat pe pagina oficială a ploieștenilor.

Petrolul Ploieşti, pe locul doi în clasament

În prezent, ploieștenii se poziționează pe locul doi în clasament, cu un total de 18 puncte. De cealaltă parte, FC Hermannstadt se clasează pe locul șapte și are 13 puncte.

Antrenorul sibienilor s-a arătat dezamăgit de acest rezultat, precizând că avea mari speranțe pentru disputa cu ploieștenii.

„Speram că vom marca mai multe goluri, simțeam că puteam marca mai mult, dar a venit golul patru, iar după golul patru s-a stricat totul. Puteam face un fault, nu conta un cartonaș galben, mai ales că suntem cea mai cuminte echipă”, a spus Marius Măldărușanu.