Superliga, etapa a 26-a. Scoruri și clasamentul. Dinamo, cele mai multe înfrângeri SuperLiga. Sursa foto: Facebook

Meciurile din runda a 26-a a Superligii de fotbal au fost programate să aibă loc începând de vineri și până luni. După încheierea partidelor din această săptămână, se va face o actualizare a clasamentului pentru a reflecta rezultatele și performanțele fiecărei echipe.

Urmează ca sâmbătă, duminică și luni să aibă loc noi meciuri din Superliga. Vor juca FC Voluntari - AFC UTA Arad; FCU 1948 Craiova - FC CFR 1907 Cluj; AFC Botoşani - Universitatea Craiova; Dinamo Bucureşti - SC Oţelul Galaţi; ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Farul Constanţa; FC Universitatea Cluj - FC FCSB.

Rezultatele și Clasamentul din Superliga

Rezultatele din etapa a 26-a a Superligii de fotbal:

Vineri, 16 februarie:

FC Petrolul Ploieşti a învins FC Politehnica Iaşi cu scorul de 2-1 pe teren propriu, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti.

Golurile au fost marcate de Alexandru Musi în minutul 60 și de Albin Berisha în minutul 90+4 pentru FC Petrolul Ploieşti, iar pentru FC Politehnica Iaşi a înscris Rareş Ispas în minutul 30.

Echipa de arbitri care a condus meciul a fost formată din Horia Gabriel Mladinovici (arbitru central), Marius Badea și Imre-Laszlo Bucsi (arbitri asistenți), cu Lucian Rusandu ca arbitru al patrulea. Arbitrajul video a fost asigurat de Sorin Costreie (arbitru video) și Cătălin Buşi (arbitru asistent video).

Observatorii la acest meci au fost Teodora Albon (CCA) și Ion Ion (LPF).

FC Petrolul Ploieşti a învins FC Politehnica Iaşi

FC Petrolul Ploieşti-FC Politehnica Iaşi. Sursa foto: Facebook

În meciul dintre FC Rapid Bucureşti și AFC Hermannstadt, disputat pe Giuleşti Superbet Arena din Bucureşti, FC Rapid Bucureşti s-a impus cu scorul de 2-0. Golurile au fost înscrise de Ermal Krasniqi în minutul 54 și de Albion Rrahmani în minutul 67.

Arbitrajul a fost condus de Rareş George Vidican (arbitru central), cu Vasile Marinescu și Ciprian Florin Danşa în rolul de arbitri asistenți, iar Bogdan Dumitrache a fost al patrulea oficial. Arbitrajul video a fost asigurat de Viorel Nicuşor Flueran (arbitru video) și Cristina Mariana Trandafir (arbitru asistent video).

Observatorii la acest meci au fost Andrei Ioniţă (CCA) și Paul Cazan (LPF).

Meciurile ce se vor disputa în acest weekend

Superliga. Sâmbătă 17 februarie

FC Voluntari - AFC UTA Arad (Stadion „Anghel Iordănescu” - Voluntari, 14.00)

FCU 1948 Craiova - FC CFR 1907 Cluj (Stadion „Ion Oblemenco” - Craiova, 21.30)

Duminică 18 februarie

AFC Botoşani - Universitatea Craiova (Stadion Municipal - Botoşani, 17.15)

Dinamo Bucureşti - SC Oţelul Galaţi (Stadion Arcul de Triumf - Bucureşti, 20.00)

Luni 19 februarie

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Farul Constanţa (Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe, 17.30)

FC Universitatea Cluj - FC FCSB (Cluj Arena - Cluj-Napoca, 20.30).

FCSB, echipa preferată a românilor

Sursa foto : Facebook FCSB

Clasamentul echipelor în Superliga de fotbal

FCSB - 25 meciuri jucate, 16 victorii, 6 egaluri, 3 înfrângeri, 47 goluri marcate, 21 goluri primite, 54 puncte

Rapid - 26 meciuri jucate, 13 victorii, 9 egaluri, 4 înfrângeri, 45 goluri marcate, 27 goluri primite, 48 puncte

CFR Cluj - 25 meciuri jucate, 12 victorii, 6 egaluri, 7 înfrângeri, 43 goluri marcate, 25 goluri primite, 42 puncte

Universitatea Craiova - 25 meciuri jucate, 10 victorii, 8 egaluri, 7 înfrângeri, 37 goluri marcate, 31 goluri primite, 38 puncte

Farul Constanţa - 25 meciuri jucate, 10 victorii, 7 egaluri, 8 înfrângeri, 34 goluri marcate, 35 goluri primite, 37 puncte

Petrolul Ploieşti - 26 meciuri jucate, 7 victorii, 14 egaluri, 5 înfrângeri, 26 goluri marcate, 25 goluri primite, 35 puncte

FC Hermannstadt - 26 meciuri jucate, 7 victorii, 13 egaluri, 6 înfrângeri, 31 goluri marcate, 28 goluri primite, 34 puncte

Sepsi OSK - 25 meciuri jucate, 9 victorii, 6 egaluri, 10 înfrângeri, 35 goluri marcate, 31 goluri primite, 33 puncte

Universitatea Cluj - 25 meciuri jucate, 8 victorii, 9 egaluri, 8 înfrângeri, 33 goluri marcate, 38 goluri primite, 33 puncte

Oţelul Galaţi - 25 meciuri jucate, 6 victorii, 13 egaluri, 6 înfrângeri, 25 goluri marcate, 25 goluri primite, 31 puncte

UTA - 25 meciuri jucate, 7 victorii, 10 egaluri, 8 înfrângeri, 30 goluri marcate, 36 goluri primite, 31 puncte

FC U Craiova 1948 - 25 meciuri jucate, 9 victorii, 3 egaluri, 13 înfrângeri, 38 goluri marcate, 40 goluri primite, 30 puncte

FC Voluntari - 25 meciuri jucate, 6 victorii, 9 egaluri, 10 înfrângeri, 29 goluri marcate, 40 goluri primite, 27 puncte

Politehnica Iaşi - 26 meciuri jucate, 6 victorii, 9 egaluri, 11 înfrângeri, 28 goluri marcate, 41 goluri primite, 27 puncte

FC Botoşani - 25 meciuri jucate, 3 victorii, 10 egaluri, 12 înfrângeri, 25 goluri marcate, 44 goluri primite, 19 puncte

Dinamo - 25 meciuri jucate, 5 victorii, 4 egaluri, 16 înfrângeri, 17 goluri marcate, 36 goluri primite, 19 puncte, arată clasamentul din Superliga, potrivit Agerpres.