SuperLiga. Dinamo București învinge Politehnica Iași cu 1-0. Succes vital, în ultimele secunde Sursa foto: Dinamo București/ Facebook

Dinamo București a câștigat meciul împotriva echipei Politehnica Iași, cu scorul de 1-0, într-o partidă disputată duminică seara pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, în cadrul etapei a patra a fazei play-out din Superliga de fotbal.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Ahmed Bani în minutul 90+3. Acesta a fost introdus pe teren în minutul 82. Bani a reușit să înscrie cu un șut direct din careu, după o respingere a mingii de către Julian Marchioni.

SuperLiga. Dinamo o învinge pe Politehnica Iași în play-out

Dinamo a controlat jocul în special după ce Poli Iași a rămas în zece jucători în minutul 20, când Rachid Bouhenna a fost eliminat pentru un fault asupra lui Eddy Gnahore în postură de ultim apărător.

Dinamo a avut o serie de oportunități de a marca, însă nu a reușit să capitalizeze. Printre cei care au ratat șanse de gol s-au numărat Domagoj Pavicic (min. 45+3), Cristian Costin (min. 49), Astrit Selmani (min. 77) și Goncalo Gregorio (min. 86).

Superliga

SuperLiga. Sursa foto: Facebook

În schimb, ieșenii au fost aproape de a marca prin șutul lui Sergiu Buș care a lovit bara în minutul 2 al meciului.

Dinamo a obținut victoria după trei etape fără succes

În minutul 66, Eddy Gnahore a înscris pentru Dinamo, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Dinamo venea după trei etape fără victorie, înregistrând un egal și două înfrângeri.

Pe de altă parte, Poli Iași a ajuns la șapte etape consecutive fără victorie, obținând patru egaluri și suferind trei înfrângeri.

În ambele meciuri directe din sezonul regulat din SuperLiga s-a înregistrat un rezultat de egalitate, 0-0.

Poli Iași- Dinamo

Sursa foto: Dinamo București/ Facebook

Dinamo Bucureşti - FC Politehnica Iaşi 1-0 (0-0), Stadion Arcul de Triumf - Bucureşti

A marcat: Andrei Ahmed Bani (90+3).

Cartonaş roşu: Rachid Bouhenna (Poli Iaşi, 20).

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mihai Marius Marica (Bistriţa); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti)

Arbitru video: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); arbitru asistent video: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)

Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Ion Ion (Bucureşti) - LPF, potrivit Agerpres.