LIGA EUROPA. Steaua - Aalborg, 6-0. „Roș-albaștrii au obținut o victorie ISTORICĂ! Keșeru a reușit cel mai rapid kattrick din istoria competiției

Claudiu Keșeru. sursa: sportnews.ro
Autor: | | 6 Comentarii | 2698 Vizualizari

Echipa din Ghencea a câștigat, joi, meciul disputat pe teren propriu, cu danezii de la Aalborg, scor 6-0. După 45 de minute nu se marcase, dar „militarii” s-au dezlănțuit în partea secundă și au înscris toate golurile într-un interval de 22 de minute.

Steaua a reușit să scrie istorie, joi, în partida jucată în Grupa J a Ligi Europa, împotriva danezilor de la Aalborg. „Roș-albaștrii” s-au impus cu scorul de 6-0, pe „Arena Națională”, în fața unor tribune lipsite de spectatori, din cauza interdicției venite de la UEFA. Oamenii lui Costel Gâlcă au fost depășiți în repetate rânduri, de danezi, pe parcursul primei reprize. Thomsen a fost eroul negativ al nordicilor, după ce a ratat de mai multe ori în situații în care a scăpat singur cu Arlauskis.

Lucrurile s-au schimbat radical în actul al doilea. Mai întâi, steliștii au punctat prin Sânmărtean (51). Apoi, în minutul 60, Larsen, portarul danezilor, a faultat în careu și a fost eliminat. Lovitura de pedeapsă ce a decurs din această fază, a fost transformată de Raul Rusescu. Imediat a intrat în rol Claudiu Keșeru, autorul unui hattrick (al doilea cel mai rapid din istoria competiției), în minutele 62, 66 și 73. Tabela a fost închisă de Rusescu, în minutul 74.

În cealaltă partidă a Grupei J, portughezii de la Rio Ave au fost învinși pe teren propriu de Dinamo Kiev, scor 0-3.

Steaua - Aalborg, 6-0

Sânmărtean (51), Rusescu (60 - penalty și 74), Keșeru (62, 66 și 73)

Echipe de start:

Steaua: Arlauskis - Râpă, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepeliță, Breeveld - Popa, Sânmărtean, Chipciu - Keșeru

Aalborg: Larsen - Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter - Wichmann, Wurtz, Riscard, Thomsen - Jacobsen, Enevoldsen

Partida s-a încheiat.

min. 74: GOOOLLL Steaua!!! Rusescu a scăpat singur și nu a iertat nici el!

min. 73: GOOOLLL Steaua!!! Keșeru, gol din nou, a pasat tot Chipciu.

min. 66: GOOOLLL Steaua!!! Keșeru a înscris din nou, de la 7 metri, după o pasă a aceluiași Chipciu.

min. 62: GOOOLLL Steaua!!! Chipciu a pasat pentru Keșeru, iar golgheterul Stelei nu a iertat.

min. 60: GOOOLLL Steaua!!! Raul Rusescu a înscris din penalty!

min. 57: Portarul Larsen l-a faultat în careu pe Keșeru și a fost eliminat. Steaua beneficiază de o lovitură de pedeapsă.

min. 51: GOOOLLL Steaua!!! Sânmărtean a centrat, niciun jucător nu a atins mingea, care s-a dus în plasa porții celor de la Aalborg.

min. 49. Danezii au ratat din nou în situație de „unu la unu”. Thomsen nu a putut să-l învingă nici acum pe Arlauskis.

A început repriza a doua.

S-a încheiat prima repriză.

min. 38: Keșeru a șutat pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

min. 27. Lansat de Keșeru, Latovlevici a trimis peste.

min. 18: Keșeru a trimis frumos cu exteriorul, mingea a trecut pe lângă poarta nordicilor.

min. 17: Enevoldsen a ratat și el singur cu portarul Stelei, șutând pe lângă.

min. 13: Thomsen a scăpat singur cu Arlauskis, a șutat, dar portarul Stelei a respins în corner.

min. 8: Latovlevici a șutat fulgerător de la 25 de metri, din diagonală, Larsen a respins cu emoții.

Meciul a început.

Olguta Vasilescu, DEZLANTUITA! Atac fara precedent la Carmen Iohannis! Ce vrea sa faca la referendum