Spania a învins Italia cu 2-1 și va juca finala Ligii Națiunilor cu Croația

Spania a învins Italia cu 2-1 și va juca finala Ligii Națiunilor cu CroațiaSursa foto: Tom Wang | Dreamstime.com

Echipa națională a Spaniei a obținut o victorie importantă joi seara, învingând reprezentativa Italiei cu scorul de 2-1 la Enschede, calificându-se astfel în finala Ligii Națiunilor. Meciul a avut loc în Țările de Jos, la Enschede, și a reprezentat a doua semifinală din Liga Națiunilor între Spania și Italia.

Joselu a marcat golul câștigător târziu, dar astfel Spania a învins Italia pentru a participa la finala Ligii Națiunilor împotriva Croației duminică.  Cum a decurs meciul: Ibericii au deschis scorul foarte rapid, încă din minutul 3, când Donnarumma a trimis o pasă riscantă către Bonucci într-o zonă presată de jucătorii spanioli. Bonucci a greșit și a fost deposedat de Gavi, iar Yeremy Pino a înscris din interiorul careului.

Italienii au reușit să egaleze în minutul 11, când Jorginho a trimis mingea în careu, iar Zaniolo a șutat fără ezitare. Balonul a lovit mâna lui Le Normand, care debuta în echipă, iar arbitrul sloven Slavko Vincic a acordat un penalti, transformat cu siguranță de Immobile.

În minutul 21, Jorginho a dat o pasă excepțională pentru Frattesi, care l-a depășit pe Jordi Alba și a marcat, dar golul a fost anulat după ce s-a constatat ofsaid în urma verificării cu ajutorul VAR. În repriza a doua, meciul a pierdut intensitatea primei părți, iar singurii care au marcat au fost spaniolii, prin veteranul de 33 de ani, Joselu. Acesta a înscris în minutul 88, la scurt timp după ce intrase pe teren.

Croația va încerca să ia Spaniei primul trofeu din istorie

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea Spaniei, care va juca finala competiției pe 18 iunie la Rotterdam, împotriva echipei naționale a Croației. Italia va juca pentru medalia de bronz împotriva Țărilor de Jos, tot pe 18 iunie, la Enschede.

„Acum, cel mai important lucru este că câștigăm acest trofeu”, a spus mijlocașul Rodri, care a jucat 90 de minute la cinci zile după ce a marcat golul decisiv pentru Manchester City în finala Ligii Campionilor, citat de BBC. „A trecut mult timp fără un trofeu, așa că aceasta este oportunitatea pe care o avem duminică seara”, a conchis jucătorul spaniol.

La Roja, care a pierdut finala Ligii Națiunilor din 2021 în fața Franței, se confruntă cu o echipă croată care va face totul pentru a câștiga primul trofeu internațional al țării lor. Între timp, Italia trebuie să înfrunte Olanda în play-off-ul de pe locul trei în Liga Națiunilor, duminică. Niciuna dintre părți nu sunt într-o formă grozavă. Marocul a eliminat Spania de la Cupa Mondială în optimile de finală, în timp ce Italia nici măcar nu a ajuns la turneu. Ambele echipe au pierdut deja calificările la Euro 2024, Anglia învingând Italia lui Roberto Mancini, iar Scoția uimind Spania.

Dar acest rezultat este un avantaj major pentru antrenorul Spaniei, Luis de la Fuente, care l-a înlocuit pe Luis Enrique după Cupa Mondială, după un deceniu la conducerea echipelor de tineret ale țării sale.