Sorana Cîrstea, eliminată în sferturi la US Open

Sursa foto: inquamphotos.com

Sorana Cîrstea, eliminată în sferturi la US Open de Karolina Muchova. Sportiva din Cehia s-a impus după o oră și 38 de minute de joc, scor 6-0, 6-3.

Jucătoarea româncă Sorana Cîrstea rămâne cu cel mai bun rezultat din carieră la un Grand Slam. Ea a mai ajuns în această fază la turneul de la Roland Garros, în 2009.

Cum a pierdut Sorana Cîrstea sfertul de finală de la US Open

Sportiva din România a întâlnit o jucătoare aflată într-o zi de grație, în sferturile US Open 2023.

Karolina Muchova (locul 10 WTA) a avut un răspuns pentru orice lovitură a româncei, a făcut foarte puține erori și a servit excelent chiar și când s-a aflat sub presiune.

A salvat 10 mingi de break, dintre care nouă într-un singur game.

Până la urmă, sportiva cehă s-a impus, într-o oră și 38 de minute de joc, cu scorul de 6-0, 6-3.

​Partida de pe arena Arthur Ashe a fost una dintre cele mai importante din cariera sportivei românce. Și premiul a fost considerabil: 775.000 de dolari pentru jucătoarea calificată în semifinale.

Sorana Cîrstea și-a asigurat deja un premiu de 455.000 de dolari după ce a trecut de Belinda Bencic cu 6-3, 6-3.

Statistica partidei Cîrstea-Muchova

• Ași: 0 - 6
  • Duble greșeli: 1 - 1
  • Puncte câștigate cu primul serviciu: 39% (13/33) - 60% (28/47)
  • Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 41% (9/22) - 60% (12/20)
  • Puncte câștigate la fileu: 41% (11/27) - 76% (13/17)
  • Puncte de break câștigate: 9% (1/11) - 55% (6/11)
  • Lovituri câștigătoare: 12 - 32
  • Erori neforțate: 19 - 15
  • Total puncte: 49-73
  • Durată meci: 1 oră și 38 minute.

Care a fost parcursul Soranei Cîrstea la US Open 2023

• Turul I: 6-2, 6-3 vs Kayla Day (93 WTA)
  • Turul II: 6-3, 6-4 vs Anna Kalinskaya (89 WTA)
  • Turul III: 6-3, (6)6-7, 6-4 vs Elena Rybakina (4 WTA)
  • Optimi: 6-3, 6-3 vs Belinda Bencic (13 WTA)
  • Sferturi: 0-6, 3-6 vs Karolina Muchova (10 WTA).

Sorana Cîrstea - Karolina Muchova, 1-4 în meciurile directe

Palmaresul întâlnirilor dintre cele două tenismene îi este defavorabil sportivei din România.

• 2023, US Open: 6-0, 6-3 pentru Muchova
  • 2023, Montreal: 7-5, 6-4 pentru Muchova
  • 2023, Miami: 7-5, 6-1 pentru Cîrstea
  • 2023, Dubai: 6-4, 7-6(4) pentru Muchova
  • 2020, US Open: 6-3, 2-6, 7-6(7) pentru Muchova.

Sferturile feminine la US Open 2023

Deocamdată, Karolina Muchova și Coco Gauff și-au asigurat accederea în semifinalele turneului feminin de grand slam din Statele Unite.

• Jelena Ostapenko (20) - Coco Gauff (6) 0-6, 2-6
  • Sorana Cîrstea (30) - Karolina Muchova (10) 0-6, 3-6
  • Marketa Vondrousova (9) - Madison Keys (17)
  • Qinwen Zheng (23) - Aryna Sabalenka (2).