Turneul de la Wimbledon. Simona Halep a învins-o în doar 59 de minute pe Paula Badosa. Urmează sferturile de finală

Simona Halep: Sursafoto: EPA/MARTIN DIVISEK

Simona Halep a învins-o pe Paula Badosa în două seturi, scor 6-1, 6-2, după un meci de doar 59 de minute. La finalul partidei, sportiva din România a declarat că este foarte mulțumită de cum a jucat până acum în turneul de la Wimbledon.

Simona Halep a început în forță meciul cu Paula Badosa. A servit foarte bine, a făcut foarte puține greșeli. A reușit să câștige 13 din 15 puncte disputate în debutul meciului și a câștigat primul set cu 6-1. Setul al doilea a început echilibrat, iar game-ul al patrulea a durat minute întregi. Simona Halep a reușit însă game-uri fabuloase și a câștigat setul cu 6-2. Meciul a durat doar 59 de minute. Simona Halep s-a calificat astfel în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon.

„Mi-am dorit să fiu aici. Am jucat un meci bun. Ea joacă mereu foarte bine, este greu să o bați. Mi-am dorit să revin pe arena centrală în fața acestor spectactori minunați care mă susțin. Sunt mulțumită de cum joc până acum în turneu. Zi după zi joc mai bine. De abia aștept următorul meci. Sper să joc la fel de bine ca astăzi. Sunt trei ani de când nu am jucat la Wimbledon. Mă bucur să joc din nou aici. Mereu încerc să joc cât pot de bine“, a declarat Simona Halep, după victorie.

Turneul de la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în optimi la turneul de la Wimbledon, după ce a învins-o pe Magdalena Frech (24 de ani, 92 WTA), scor 6-4, 6-1. În tururile anterioare le eliminase pe Karolina Muchova şi Kirsten Flipkens.

Paula Badosa s-a calificat în optimi după ce a învins-o Petra Kvitova 7-5, 7-6. Anterior le eliminase pe Louisa Chirico şi pe Irina Bara. Niciuna dintre sportive nu a pierdut vreun set la Grand Slam-ul din acest an de la Wimbledon.

Simona Halep a mai învins-o anul acesta pe Paula Badosa la Turneul de la Madrid în două seturi: 6-3, 6-1

Este primul meci pe care românca îl joacă în acest sezon pe arena centrală de la Wimbledon. Simona Halep a câștigat Grand Slam-ul de la Wimbledon în 2019.

Halep este încrezătoare

Simona Halep se prezintă încrezătoare la meciul cu Badosa şi spune că este mulţumită de tenisul pe care reuşeşte din nou să-l joace. Anul 2021 a fost unul foarte dificil pentru ea şi presărat cu multe accidentări.

Simona Halep i-a acordat un interviu lui Mats Wilander chiar înaintea meciului cu Paula Badosa: „Multe lucruri s-au schimbat în ultimul timp, am trecut prin momente dificile, dar acum mă simt bine. La Academia lui Mouratoglou mi-am regăsit pasiunea pentru tenis, am vrut un restart și de asta sunt aici. E vorba de încredere, pe această suprafață trebuie să ma încredere! Sunt în săptămâna a doua și mă simt bine!”, a spus Halep la Eurosport.