Rugby: Stejarii au pierdut al doilea meci din Summer Tour. Canada s-a impus cu 35-22

Rugby: Stejarii au pierdut al doilea meci din Summer Tour. Canada s-a impus cu 35-22 Stejarii au pierdut meciul cu selecționata Canadei. Sursa foto: Facebook/Rugby Romania

România. Naționala de rugby a fost învinsă de Canada, sâmbătă 13 iulie, într-un meci de testare. Stejarii au pierdut cu 35-22 (13-10). Gazdele au început în forță partida și au transformat două lovituri de pedeapsă prin Peter Nelsons, în minutul 3 respectiv 10.

Stejarii au pierdut în fața canadienilor

Stejarii au replicat prin Alin Conache, care a reușit la rândul lui să transforme o lovitură de pedeapsă. Primul eseu al partidei a fost înscris de Nic Benn, iar Nelson a transformat în minutul 26, minut în care tabela arată 13-3.

Naționala României de rugby a rămas în inferioritate numerică, după ce Tomane a primit cartonașul galben pentru obstrucție, însă stejarii au reușit o încercare prin Vlad Neculau. Conache a cel care a trasformat în minutul 36, iar stejarii au dus scorul la 13-10.

rugby, stejarii

Stejarii. Sursa foto: Facebook/ Rugby Romania

Enache putea restabili egalitatea

Cu toate acestea, canadienii s-au distanțat din nou în partea secundă. Lucas Rumball și Nelson au ridicat la 20-10. Ulterior, Alin Conache a redus diferența la 20-17. Stejarii puteau restabili egalitatea dacă, același Enache nu rata lovitura de pedeapsă.

În minutul 61, naționala româniei de rugby a trecut în avantaj 22-22, grație eseului marcat de Tevita Manumua. Canadienii au replicat prin Andrew Quattrin, care a culcat balonul în suprafața noastră de țintă. Nelson a transformat lovitura și astfel canadienii au trecut în avantaj 27-22.

Lotul naționalei de rugby

Lotul naționalei de rugby. Sursa foto: Facebook/Rugby România

Stejarii au încheiat turneul de vară cu o victorie și o înfrânegere

Canadienii au tranșat meciul cu stejarii după ce Tevita Manumua a fost eliminat temporar pentru placaj înalt. Până la finalul meciului, gazdele au mai punctat de două ori stabilind scorul final 35-22. Naționala de rugby a României încheie turneul de vară cu o victorie în fața Statelor Unite și cu eșecul din fața Canadei, potrivit rugbyromania.ro.