Răzvan Marin, gol decisiv pentru Cagliari. Românul a egalat în meciul cu Juventus

Răzvan Marin, bucuros după ce a înscris Sursa foto: X

Răzvan Marin rămâne un jucător de bază pentru Mircea Lucescu la echipa națională de fotbal. Românul și-a confirmat valoarea înscriind decisiv, pentru echipa sa, împotriva lui Juventus.

Cagliari a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Juventus Torino, pe terenul „Bătrânei Doamne”. Fotbalistul român a marcat, din 11 metri, golul care a adus egalarea.

Răzvan Marin a înscris pentru Cagliari

Fotbalistul român a reușit să înscrie golul decisiv pentru echipa sa, Cagliari, în meciul contra lui Juventus Torino. Datorită golului înscris de Răzvan Marin, echipa sa a smuls un rezultat de egalitate în deplasare.

Românul a fost desemnat să bată lovitura de pedeapsă dictată de arbitru, în minutul 88 al meciului, după ce Piccoli a fost faultat în careu. El a executat perfect și l-a învins pe Di Gregorio. Ulterior, torinezii l-au pierdut pe Conceicao, care a primit al doilea cartonaș galben, în minutul 89, pentru o simulare.

Golul înscris este cu atât mai important, pentru Răzvan Marin, cu cât nu a jucat titular. Fotbalistul echipei naționale a intrat în teren în minutul 65, când l-a înlocuit pe Antoine Makoumbou.

Evoluția bună a fotbalistului va aduce un plus de valoare și pentru echipa pregătită de Mircea Lucescu. România se pregătește pentru cele două meciuri din Liga Națiunilor, cu Cipru și Lituania.

Cagliari un egal pentru moral

Echipa lui Răzvan Marin a obținut un rezultat de egalitate foarte important pentru moral. Înainte de partida cu Juventus Torino, Cagliari avea doar cinci puncte acumulate în primele șase etape. După egalul smuls la Juventus, echipa a acumulat 6 puncte, în șapte etape și ocupă locul 16 în clasament.

Adversarii de la Juventus se situează pe locul al treilea, cu 13 puncte acumulate în 7 meciuri.

Pentru Răzvan Marin este al doilea gol consecutiv în Serie A. El a reușit să mai înscrie împotriva Parmei, echipa la care joacă Dennis Man și Valentin Mihăilă.

Mijlocașul este un om de bază și pentru echipa națională pregătită de Mircea Lucescu. El a reușit să înscrie cu Kosovo și să dea o pasă decisivă în partida cu Lituania.

Răzvan Marin lăudat de Adrian Mutu

Mijlocașul naționalei a fost lăudat de Adrian Mutu pentru tehnica sa în executarea loviturilor de la 11 metri. Tehnicianul a apreciat calitățile lui Răzvan Marin despre care spune că își surprinde adversarii dat fiind că are o paletă diversificată de execuții.

„Diversifică, nu bate mereu pe același colț, este un băiat care are o lovire a mingii extraordinară. Îmi place de el și personalitatea pe care o are. Eu cred că e un executant bun, foarte bun. Diversitatea pe care o are când execută și cum o lovește, pentru că, haideți să ne uităm la penalty-ul executat în Kosovo, a fost șiret plin”, a comentat Adrian Mutu.

Răzvan Marin a fost împrumutat în sezonul trecut la Empoli, unde a avut evoluții bune. Din acest motiv, Cagliari l-a adus înapoi la echipa cu care mai are contract până la finalul acestui sezon.

Internaționalul român are o cotă de 3,5 milioane de euro conform Transfermarkt.