PSG a învins Toulouse și a câștigat Supercupa Franței, cu Mbappe în formă de zile mari Sursa Foto - PSG, Facebook

PSG a câștigat Supercupa Franței pentru a 12-a oară în istoria sa, după ce a învins Touluse, cu Mbappe în formă de zile mari.

PSG a dominat la meciul de pe  Parc des Princes cu Toulouse. A câștigat Supercupa Franței, la un scor de 2-0.

12 supercupe, 49 de titluri

PSG obține Supercupa Franței pentru a 12-a oară în istoria sa ă în istoria sa.

Inițial programat la Bangkok pe 5 august, Supercupa Franței a avut loc în cele din urmă la Parc des Princes, pe 3 ianuarie, sub o ploaie rece de iarnă.

PSG a păstrat controlul asupra unei competiții care nu îi mai scapă.  După ce a învins Toulouse, campioana Franței și-a trecut numele în palmares pentru a douăsprezecea oară. PSG are acum 49 de titluri: 11 Campionate ale Franței, 14 Cupe ale Franței, 12 Trofee ale Campionilor, nouă Cupe ale Ligii, un Campionat de D2, o Cupă a Cupelor și o Cupă Intertoto.

Detaliile meciului dintre PSG și Tolouse: Prima Repriză

Dacă Toulouse a avut câteva oportunități, a fost prin Gabriel Suazo și mai ales când Gianluigi Donnarumma a deviat un șut al lui Thijs Dallinga pe bară. Tolouse a petrecut restul primei reprize în agonie.

Pe Parc des Princes, parizienii au deschis scorul încă din minutul 3, prin sud-coreeanul Lee Kang-In, care a profitat de centrarea lui Dembele.

Portarul echipei Toulouse, Restes, a avut o intervenţie bună la Mbappe, în minutul 28. I-a rezistat și lui  Barcola. Dar gazdele şi-au crescut avantajul în minutul 45, când a marcat Mbappe. Cu acest gol, Mbappe a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise pe Parc des Princes. L-a întrecut pe Edinson Cavani.

Repriza a doua n-a fost de folos pentru Tolouse

Dacă Achraf Hakimi a dat cu mingea pe bară prin  lovitură liberă, Toulouse a fost mai vizibil la începutul celei de-a doua reprize. Donnarumma a avut două ocazii.

Dacă plecarea iminentă a lui Achraf Hakimi la CAN ar putea avea un impact asupra performanțelor sale, Ousmane Dembélé a oferit o nouă performanță enormă. Dincolo de centrarea sa în retragere pentru Lee ,  a șasea pasă decisivă a sezonului, internaționalul francez a  făcut val vârtej pe partea dreaptă.

Cu mai multă precizie în ultima mișcare, ar fi putut să doboare Toulouse pe mai multe schimbări devastaoare.  În timp ce Luis Enrique l-a titularizat mai degrabă decât pe Danilo Pereira pentru a forma perechea cu Marquinhos, Milan Skriniar nu a putut termina meciul. Slovacul a fost lovit la glezna stângă după ce s-a lovit de Vincent Sierro,  iar Luis Enrique a decis să-l înlocuiască pe Lucas Beraldo, relatează L' Equipe.