Polițist de frontieră din Republica Moldova, medaliat la turneu internațional de lupte libere

Argint la lupte libere

Polițist de frontieră în Republica Moldova, Veniamin Borzin s-a remarcat la lupte libere și a obținut medalia de argint la un concurs internațional.

Performanță în sport pentru polițistul de frontieră Veniamin Borzin, din Republica Moldova. El a cucerit medalia de argint în cadrul unui turneu internațional de lupte libere. Basarabeanul a ocupat locul doi în categoria de greutate 65 de kilograme.

Performanța reușită de sportiv a fost salutată în mediul online și de colegii acestuia, de la Poliția de Frontieră. Care au transmis că sunt mândri de proaspătul medaliat internațional.

Argint pentru un polițist de frontieră din Republica Moldova

„Colegul nostru a demonstrat încă o dată forță, curaj și determinare pentru a fi printre cei mai buni. Efortul și determinarea ta sunt apreciate de echipa Poliției de Frontieră. Suntem mândri să avem în rândurile noastre un coleg atât de talentat și dedicat sportului de performanță”, se arată într-o postare a Poliției de Frontieră.

Evenimentul se desfășoară la Chișinău în cadrul Turneului Internațional la lupte libere în memoria lui Nicolae Oriol, antrenor emerit al Republicii Moldova, în perioada 8-10 februarie 2024, după cum notează jurnaliștii de la ipn.md.

Locul al 5-lea pentru judocanul Mihail Latîșev, la Grand Slam-ul de la Paris

De asemenea, în această săptămână, judocanul Mihail Latîșev a ocupat locul 5 la Grand Slam-ul de la Paris. El i-a învins pe chilianul Jorge Perez, ucraineanul Mykhailo Svidrak, germanul Timo Cavelius și kazahul Abylaikhan Zhubanazar. În meciul pentru medalia de bronz a categoriei de greutate 81 kg, Latîșev a cedat în fața canadianului Francois Gauthier Drapeau, transmite IPN.

În categoria de greutate 73 kg, Adil Osmanov a repurtat patru victorii, cu portughezul Thelmo Gomes, americanul Jack Yonezuka, spaniolul Jorge Cano Garcia și mongolul Erdenebayar Batzaya. El a fost învins de georgianul Giorgi Chikhelidze și kosovarul Akil Gjakova, care au urcat pe podium. Adil s-a clasat pe locul 7.

La feminin, Oxana Diacenco a suferit înfrângere în primul duel din cadrul categoriei de greutate +78 kg. Ea a fost învinsă de Saetbyeol Park din Coreea de Sud, conform sursei citate.