Play-out Superliga. Politehnica Iaşi a câștigat cu FC Voluntari (3-1)

Play-out Superliga. Politehnica Iaşi a câștigat cu FC Voluntari (3-1) Sursa foto: Facebook

Politehnica Iași a câștigat meciul cu FC Voluntari din etapa a cincea a fazei play-out a SuperLigii la fotbal. În urma rezultatului, Poli Iași a ajuns pe locul 13 în clasament, cu 21 de puncte, la egalitate cu ilfovenii.

După victoria cu FC Voluntari, echipa din Iași a urcat pe locul 13 în clasamentul din SuperLiga. Ieșenii au obținut 21 de puncte și se află la egalitate cu FC Voluntari. Ilfovenii au, însă, un golaveraj mai bun.

Politehnica Iași a cîștigat cu FC Voluntari

În meciul cu FC Voluntari, echipa ieșeană a venit după un eșec, cu Dinamo, scor 1-0, la București. La rându-le, cei din Voluntari au ratat finala Cupei României. Echipa ilfoveană a pierdut, la jumătatea săptămânii, cu divizionara secundă Corvinul Hunedoara (1-3).

Meciul din etapa a cincea a fazei play-out s-a rupt în minutul 13. În prima repriză, pe teren au fost numai jucătorii moldoveni care au dominat jocul. Sergiu Buș a deschis scorul, în partida dintre Politehnica Iași și FC Voluntari. Iar rezultatul s-a menținut până în minutul 50. Adam Nemec a restabilit egalitatea, minutul 50, cu o lovitură de cap.

Elevii lui Tony da Silva au profitat, ulterior de două greșeli comise de Octavian Vâlceanu și s-au impus pe tabela de marcaj. Politehnica a marcat de două ori prin Ștefanovici, în minutul 65, și prin Harrison, în minutul 83.

FC Voluntari a avut două goluri anulate, primul pentru ofsaid în minutul 50 și al doilea pentru un fault, minutul 90+2.

Caseta tehnică a meciului

Politehnica Iaşi: Lung Jr. – Samayoa, F. Ilie, Ispas – Todoroski, A. Roman (Katanec ’89), Bordeianu, Jatoba (Itu ’78) – Bettaieb (Kabran ’67), Buş (Harrison ’67), Ştefanovici (Gheorghiţă ’67). Antrenor: Anthony Da Silva

FC Voluntari: Fernandez – Veiga, Matricardi (Merloi ’85), Armaş – Boboc (D. Florea ’76), Raţă, Crepulja, Aliji – Dumiter (Răduţ ’46), Nemec, R. Popescu (Lambrinoc ’76). Antrenor: Florin Pârvu

Cartonaşe galbene: Lung ‘69 / Ricardinho ’29, Raţă ‘70

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ciprian Florin Danşa – Marius Omuţ; Arbitri VAR: Claudiu Marcu, Radu Adrian Ghinguleac; Observator: Adrian Vidan

Politehnica Iași, victorie prețioasă

Poli venea, înainte de acest meci, după un șir de meciuri fără victorie. Echipa din capitala Moldovei nu a mai câștigat din 24 februarie 2024. În iarnă, Politehnica Iași a câștigat pe teren propriu în faţa Rapidului, scor 3-1. Au urmat patru rezultate de egalitate şi trei partide pierdute la limită. Între timp, conducerea clubului a schimbat și antrenorul. Portughezul Tony da Silva i-a luat locul lui Leo Grozavu.

De partea cealaltă FC Voluntari era echipa de pe valul play-out la fotbal. Ilfovenii au avut o perioadă foarte bună, cu două succese şi un egal în primele patru runde. În urma acestor rezultate, FC Voluntari au părăsit locurile retrogradabile.

De menționat că cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 23 de ori. Opt victorii a avut Politehnica Iași, iar de șapte ori a câștigat FC Voluntari. Alte opt partide s-au terminat la egalitate. Cea mai recentă întâlnire directă, din campionat, a fost pe 10 februarie 2024. Poli Iaşi - FC Voluntari s-a încheiat la egalitate 0-0.