Petrocub Hîncești, eliminată din Liga Europa. Campioana Republicii Moldova joacă în grupele Conference League Sursa foto: noi.md

Republica Moldova. Petrocub Hîncești a dat peste o nucă prea tare în play-off-ul Ligii Europa. Campioana din Republica Moldova a fost eliminată de bulgarii de la Ludogoreț, după ce au pierdut în prima manșă, în deplasare, scor 0-4. Joi, în partida-retur, formația din Hîncești a cedat, acasă, cu scorul de 1-2.

Petrocub Hîncești a fost eliminată de Ludogoreț, dar campioana Republicii Moldova își asigurase prezența în grupele Conference League

Scorul a fost deschis de Vladimir Ambros, în minutul 28, dar bulgarii au marcat de două ori, după pauză, prin Spas Delev (75) și Rick (90+3). Gazdele au evoluat în inferioritate numerică, din minutul 57, după ce Victor Mudrac a văzut cartonașul roșu.

Așadar, campioana va juca, în această toamnă, în grupele Conference League, cea de-a treia competiție inter-cluburi, ca importanță. Este o premieră pentru cei din Hîncești, care nu au ajuns niciodată în istorie la acest nivel.

Campioana și-a început parcursul european, în sezonul 2024 - 205, în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor și a trecut de Ordabasy, din Kazahstan, scor 1-0 și 0-0. A urmat turul al 2-lea, acolo unde moldovenii au fost eliminați de ciprioții de la APOEL Nicosia, după o dublă manșă, încheiată cu scorul de 0-1 și 1-1.

Ajunsă în Liga Europa, formația pregătită de tehnicianul Andrei Martin a eliminat-o pe TNS din Țara Galilor, scor 1-0 și 0-0.

Altfel, bulgarii d ela Ludogoreț trăiseră o adevărată catastrofă în turul al 3-lea preliminar al Ligii Campionilor. După ce au învins în prima manșă, formația azeră, Qarabag, scor 2-1. Ludogoreț a cedat în retur, scor 2-7, după prelungiri.

O seară de coșmar pentru CFR Cluj

O seară neagră a trăit, joi, CFR Cluj. Echipa din Gruia a fost eliminată rușinos din play-off-ul Conference League, după ce a pierdut meciul retur cu ciprioții de la Pafos, scor 0-3. În prima manșă, ardelenii se impuseseră la limită, scor 0-1. Au marcat pentru gazde, Jaja (28), Goldar Gomez (31) și Muamer Tankovici (49 - din penalty).