O tenismenă româncă a reușit VICTORIA CARIEREI în fața unei foste număr 1 mondial

În vârstă de 23 de ani, tenismena Ana Bogdan (locul 127 WTA) s-a calificat, aseară, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia), după uluitoarea victorie înregistrată în fața principalei favorite, sârboaica Jelena Jankovici (29 WTA), cu 6-2, 7-5.

Jucătoarea din România a acces în „sferturile” competiției din „Țara Cafelei” reușind să bifeze victoria carierei. Jelena Jankovici, fost număr 1 mondial în 2008, a cedat după o oră și 29 de minute de joc, în minimum de seturi. Astfel, Ana Bogdan s-a revanșat cu această ocazie, după ce, anul trecut, sârboaica a eliminat-o în runda inaugurală a întrecerii de la Hong Kong, cu scorul de 6-4, 6-2.

Pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Florianopolis, românca și-a asigurat un cec de 6.175 dolari și 60 de puncte WTA.

Mai departe, Ana Bogdan se va duela cu ucraineanca Liudmila Kicenok (24 ani, 363 WTA), lucky loser la această întrecere.